Головна  →  Новини  →  23 червня 2018

Вітання голови Святошинської РДА Володимира Каретка з нагоди 100-річчя державної служби

Вітання голови Святошинської РДА Володимира Каретка з нагоди 100-річчя державної служби

Сьогодні, 23 червня 2018 року, українські державні службовці відзначають своє професійне свято – День державної служби. Цього року в нас ювілей – 100 років. Історики висувають різні думки. Одні вважають, що своїм корінням державна служба України сягає доби княжої Русі й набуває свого розвитку за козацьких часів Богдана Хмельницького, коли паралельно з військовою структурою була розвинута ієрархія цивільних посад. Інші ж стверджують, що інститут державної служби в її нинішньому розумінні (зі статусом державних службовців, уповноваженнями цих посадових осіб на здійснення функцій держави, а також отриманням ними заробітної плати з державного бюджету) з'явився у 1918 році – за Гетьманату Павла Скоропадського, часів спроб у XX столітті побудови на теренах наших земель незалежної Української Держави.

Офіційно початок заснування (так би мовити, інституційне оформлення) державної служби пов’язують з прийняттям Закону про урочисту обітницю урядовців і суддів та присягу військових на вірність Українській Державі від 30 травня 1918 року, у якому було закладено один з головних механізмів, що став невід'ємним атрибутом вступу на державну службу, – складання присяги. Гетьман Павло Скоропадський уважав одним з головних своїх завдань створення професійної державної служби й зосереджував на ньому значні зусилля. Саме з метою побудови державного апарату за часів Гетьманату в доповнення до основного закону, що отримав назву Законів про тимчасовий державний устрій, від 29 квітня 1918 року було прийнято та значною мірою впроваджено цілу низку системних законів, які вперше в історії України на законодавчому рівні закріпили основу інституту державної служби. Створювана на той час урядова служба мала суттєві елементи демократії, базуючись на кращих традиціях українського козацтва.

Історія формування державних інституцій і служби на українських землях надзвичайно цікава й різновекторна, та й сьогодні вона далека від завершення. Ми лише починаємо закладати нові підвалини державного управління та служби у країні, виборюючи нове, ефективне, прозоре та професійне управління. Система державного управління, невід’ємною складовою якої є державна служба, змінюється з кожним кроком побудови України як демократичної, соціальної, правової держави.

Шановні колеги, вітаю усіх з ювілеєм державної служби! Хотілося б сказати найщиріші слова подяки всім державним службовцям, які з повною віддачею працюють на користь суспільства! Щастя вам, усіх людських гараздів та ще більшої наснаги на ниві державної служби!

Перейти до спискуВерсiя для друку