КМДА Київська міська державна адміністрація


2 березня 2020

До уваги мешканців Святошинського району міста Києва!

Незадекларована праця – оплачувана діяльність (робота) працівника, яка офіційно не оформлена або не повністю оформлена відповідно до чинного законодавства України. Найчастіше підприємці не реєструють свою економічну діяльність, приймають Вас на роботу без оформлення трудових відносин, приховують частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати, маскують трудові відносини під виглядом інших форм, наприклад, фіктивної самозайнятості тощо.

Відповідно до статті 21 Кодексу законів про працю України трудовий договір це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.

Згідно зі статтею 24 зазначеного Кодексу працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 26 Кодексу визначено, що при укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу. В період випробування на працівників поширюється законодавство про працю.

Використання незадекларованої праці є грубим порушенням трудового законодавства, має значний негативний вплив на життєвий рівень людей і розвиток економіки України та передбачає відповідальність роботодавця.

Небезпека «тіньової» зайнятості та «тіньової» зарплати, полягає не тільки у тому, що бюджет недоотримує кошти, мінімізуються надходження до бюджету Пенсійного фонду України, а особливо в тому, що в майбутньому людина може не мати змоги отримати пенсію, яка відповідає рівню її реальної заробітної плати.

Якщо Ви самі або Ваші знайомі стикнулися з фактами використання незадекларованої праці, повідомляйте про це через сервіс онлайн повідомлень, розміщений на сайті Держпраці.

Телефон гарячої лінії: (044) 234 52 70.

 

Джерело: УПСЗН.При використанні матеріалів посилання на КМДА обов'язкове.