Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

22 січня Україна відзначає знаменну дату в історії становлення української державності – День Соборності України

Опубліковано 22 січня 2015 року о 09:50
фото

22 січня 2015 року в Україні відзначається 96-та річниця ухвалення Універсалу Директорії про Злуку Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в єдину державу. Ця подія увійшла в історію як День Соборності України, що уособлює віковічні прагнення нашого народу до об’єднаності, цілісності та неподільності. День Соборності - свято, яке нагадує, що Україна не розділена, що немає окремої Східної і Західної України, що у нас єдина держава, а українці - єдиний народ!

На початку січня 1919 року Українська Народна Рада прийняла ухвалу про злуку Української Народної Республіки, яка постала на руїнах Російської імперії, і Західноукраїнської Народної Республіки, яка постала на руїнах Австро-Угорської імперії, в єдину державу.

Переоцінити цю подію з історичної точки зору складно — на світовій геополітичній карті утворилася нова держава. Через сотню років роз’єднання нарешті було проголошено про об’єднання східних та західних українських земель, українців в одній державі, вияв політичної консолідації національної еліти, день народження єдиної незалежної соборної держави.

Директорія і Рада Народних Міністрів призначили урочисте святкування об’єднання УНР і ЗУНР на 22 січня на Софійській площі у Києві у першу річницю історичного IV Універсалу Центральної Ради, згідно з яким УНР проголошувалась самостійною, незалежною державою.

Голова Директорії Володимир Винниченко і голова західноукраїнської делегації Лев Бачинський підписали і оприлюднили спеціальний Універсал Директорії УНР, який дістав назву «Акт Злуки». Вітаючи січневе рішення УНР, Директорія урочисто оголосила про те, що: «Однині воєдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України — Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина; Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка. Однині народ Український, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднаними дружніми зусиллями всіх своїх синів будувати нероздільну, самостійну Державу Українську на благо і щастя всього її трудового люду». 

Наступного дня Акт злуки був схвалений Конгресом Трудового народу України. Акт Соборності надав завершеної форми самостійній українській державі. Він став яскравим фіналом складного і тривалого шляху українців до консолідації етносу, перетворення його в єдину політичну націю, а також об'єднання території його споконвічного проживання в межах єдиної української держави.

У реальних обставинах 1919 р., коли Україна опинилась оточеною колом фронтів, УНР не вдалося відстояти. Проте, об'єднавча акція 1919 року залишила глибинний слід в історичній пам'яті українського народу. В українській суспільно-політичній думці ХХ ст. Україна інтерпретувалася лише як соборна держава. Етнонаціональна консолідація спиралася на такі засадничі підвалини, як спільне історичне минуле, спорідненість етнокультурних процесів, єдиний національно-визвольний рух ідеали свободи і незалежності. Іншими словами соборництво відіграло і відіграє роль наріжного каменя сучасної української національної ідеї, важливої складової становлення української політичної нації, вияву прагнення нашого народу до національного й духовного єднання.

І хоча в роки радянської влади про подію 22 січня 1919 р. публічно не згадувалося, в пам'яті народу вона залишалася живою: 22 січня 1990 року на її честь було проведено величну маніфестацію національного пробудження «живий ланцюг» від Львова до Києва, який окрилив і надихнув Україну, змусив повірити у власні сили і перестати боятись режиму. Взявшись за руки, мільйони людей з’єднали українські землі від Софійського майдану у Києві до Харкова та Львова, засвідчивши готовність відстоювати національні ідеали, що були проголошені в 1919 році.

З листопада 2014 року, після революції Гідності і трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації Кримського півострова і декількох обласних центрів на сході України «братнім російським народом», згідно з Указом Президента України Петра Порошенка День Соборності України святу повернули колишню назву. Відтепер «День Соборності України» відзначатиметься щорічно 22 січня - у день проголошення в 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.

Об’єднання Української Народної республіки і Західноукраїнської Народної республіки в одну державу, через ряд обставин не було тоді доведено до кінця. Однак Акт Злуки фактично декларував державне об’єднання українських земель у майбутньому, що сталося з розпадом СРСР. Тому, в нинішній час, маючи власну державу, ми пильно вдивляємось в не таке вже й далеке минуле з єдиною метою – не повторити помилок наших попередників.

Єдина Самостійна Соборна Держава завжди була тим ідеалом, за який гинули українці з обох боків Дніпра. Сьогодні ж, опісля двох десятків років після отримання Україною Незалежності, проблема соборності стала, на жаль, не менш актуальною. Сьогодні наша країна переживає нелегкі часи. Не припиняються спроби ззовні та зсередини знову розколоти Україну на частини, але українці твердо знають – в Україні більше немає «Заходу» і «Сходу», а є єдина Україна і єдиний український народ.

Віки стерли цілі сторінки минулого українського народу, але не стерли його споконвічного бажання жити в мирі зі своїми сусідами, бути господарем у власному домі, на своїй землі. Єдність і свобода робить нас гідними нащадками наших батьків!

В єднанні наша сила!

 

Джерело: відділ з питань внутрішньої політики, зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux