24 жовтня відзначався Всесвітній день боротьби з поліомієлітом


Україна є країною ризику з полімієліту через недостатнє охоплення щепленнями проти цієї інфекції дитячого населення.
Причинами низького рівня імунізації стали перебої у постачанні відповідних вакцин до закладів охорони здоров’я та зростання відмов батьків від проведення щеплень своїм дітям .
Так, по Святошинському району на даний час відсутня оральна поліомієлітна вакцина(ОПВ) для ревакцинації дітей. У зв’язку з цим за 9 міс. 2016р діти 6 років охоплені щепленнями лише на 35,7%, а в 14 років- на 30,2%.
У 2016р. від щеплень відмовилось 803 особи(3,9% від підлеглих імунізації).
Зважаючи на те, що Україна має статус країни вільної від циркуляції «дикого» поліовірусу, завоз останнього на її територію може призвести до подальшого розповсюдження збудника.
Головне місце в діях, спрямованих на боротьбу з поліомієлітом, посідає проведення імунізації, обсяг якої залежить від стану охоплення щепленнями різних вікових груп дитячого населення країни та існування певних груп ризику( мігранти, цигани тощо).
У повсякденному житті діти до 15 років повинні отримати 6 доз протиполіомієлітних щеплень відповідно до схеми календаря щеплень.
У довакцинальний період паралітичним поліомієлітом уражались тисячі та десятки тисяч людей, з яких до 10% помирало, а 40% ставали інвалідами.
Натепер рівень захворюваності на поліомієліт в порівнянні з 1980-ми роками знизився майже в 175 разів.
Ендемічними залишаються лише 2 країни світу( Пакистан і Афганістан). Проте проблема поліомієліту не тільки не втрачає актуальності,а , навпаки, потребує ще більшої уваги.
Так, у липні-серпні 2016 в Нігерії зареєстровано 3 лабораторно підтверджених випадки захворювання, збудником яких став вірус, який не виявляли в країні з 2011р., що свідчить про тривалу циркуляцію його без клінічних проявів.
Викладене підтверджує необхідність приділення більшої уваги питанням боротьби з поліомієлітом до повної його ліквідації.
Україні для збереження статусу території вільної від поліомієліту необхідно досягти 95% рівня рутинної імунізації дітей і постійно його підтримувати.
Усі громадяни повинні зрозуміти, що вакцинопрофілактика є і буде провідною складовою стратегії та тактики глобальної ерадикації поліомієліту.
Джерело: лікар-епідеміолог Святошинського підрозділу Голосіївської МРЛЦ О.Л.Громашевська