Види робочого часу відповідно до КЗпП
Кодекс законів про працю України (КЗпП) вводить декілька різновидів тривалості, робочого часу: нормальна тривалість, менша норма тривалості, скорочена тривалість і неповний робочий час.
Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень (ч. 1 ст. 50 КЗпП). Організації при укладанні колективного договору можуть встановлювати менше норму тривалості робочого часу, ніж передбачено в частині 1 статті 50 КЗпП (ч.2 ст. 50 КЗпП).
Скорочена тривалість робочого часу (ст. 51 КЗпП) передбачає, що час, протягом якого працівник має виконувати трудові обов’язки, скорочується, але працівник має право на оплату праці у розмірі повної тарифної ставки, повного окладу.
Скорочена тривалість робочого часу встановлюється для працівників віком від 16 до 18 років, учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, а також для окремих категорій працівників ( учителів, лікарів та інших ). Скорочена тривалість робочого часу може встановлюватись за рахунок власних коштів в організаціях для жінок, які мають дітей віком до 14 років або дитину інваліда.
Законодавством передбачено, що тривалість робочого часу для прибиральника виробничих приміщень, безпосередньо зайнятого в основних виробничих цехах з виробництва асфальтопекової маси, становить 36 годин на тиждень (Перелік виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від21.02.2001 № 136).
згідно зі статтею 56 КЗпП за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці в цих випадках проводиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Робота на умовах нормальної чи скороченої тривалості робочого часу, або за меншою нормою робочого часу вважається у контексті Закону України «Про зайнятість населення» на умовах повної зайнятості, і працівники, які працюють на таких умовах, враховуються у квоту для працевлаштування.
Джерело: УПСЗН Святошинського району.