Головна  →  Новини  →  19 січня 2020

Хрещенням Господнім завершується Новорічно-Різдвяний цикл святкувань

Хрещенням Господнім завершується Новорічно-Різдвяний цикл святкувань

19 січня православні та греко-католики відзначають Хрещення Господнє – третє і завершальне свято Різдвяно-Новорічного циклу. У народі це свято називають Йордан або Водохреще.
Із Хрещенням Господнім пов'язують хрещення в Йордані Христа. Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордані. Коли вийшов на берег, з небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва свята — Богоявлення. Православні та греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день, за християнським вченням, з'явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець — в голосі, Син Божий — у плоті, Дух Святий — у вигляді голуба.
Вважається, що на Водохреща, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби.
У цей день у всіх містах і селах, де є церкви, святять воду. Віддавна в народі посвячену на Водохреще воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми, домівки і тварин. Залишається загадкою той факт, що водохрещенська вода не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року. Дехто схильний вважати, що цьому сприяє срібло від хреста, який священик занурює в воду під час обряду.
Вважають, що саме на Водохреще відкривається небо, тому це сприятливий час для загадування бажань та піднесення щирої молитви Всевишньому.
Напередодні Водохрещі святкується «Голодна кутя», або другий Святий Вечір. Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять — постують.
Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подають пісні страви — смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху — хлібину, «щоб хліб родився».
На другий день зранку ходять до церкви святити воду. Цією свяченою водою починається трапеза, нею ж кожний господар кропить усіх членів сім’ї, хату, інші будівлі, криниці.
Зі святом Хрещення Господнього відбувається обряд очищення та завершаються Святки.
В усіх храмах на території Святошинського району в ці дні чинять святкові богослужіння, на яких збирається численна святошинська громада.
Омиваючись освяченою водою, ми ніби заново народжуємося, залишаючи в минулому сварки, невдоволення й образи, тому Водохреще— це свято єднання людських душ і народження нових надій.

Перейти до спискуВерсiя для друку