6 жовтня - Всесвітній день стомованих хворих


Всесвітній день стомованих хворих відзначається щорічно з 2 жовтня 1993 року за ініціативою членів Міжнародної асоціації стомованих пацієнтів під егідою ООН. Зараз цей День проводять 6 жовтня. За оцінками експертів Організації Об’єднаних Націй, в світі особи з інвалідністю складають близько 10% населення. Згідно оцінки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я кількість стомованих хворих на 100 тисяч населення складає 100-150 осіб. В Україні осіб з інвалідністю зі стомами налічується понад 50 тисяч.
Перший Конгрес Міжнародної асоціації стомованих пацієнтів відбувся в жовтні 1976 року в Лондоні. З тих пір вже більше ніж у 80-ти країнах світу створені організації стомованих пацієнтів. Міжнародна асоціація стомованих пацієнтів координує діяльність всіх організацій пацієнтів зі стомою.
Стомовані хворі – це хворі зі складними ураженнями кишківника, спричиненого онкозахворюванням (понад 90% всіх випадків), неспецифічним виразковим колітом, хворобою Крона чи іншою складною патологією. Хірургам, щоб врятувати їм життя, доводиться виводити відкритий кінець кишки на черевну стінку з формуванням штучного отвору, який називається стомою (отвір у передній черевній стінці, сформований внаслідок оперативного втручання і призначений для виходу кишкового вмісту). Оскільки люди після подібної операції не можуть керувати життєво важливими функціями організму, у них виникають проблеми психологічного порядку – вони намагаються зайвий раз не з’являтися на вулиці, бо знають: їх супроводжує неприємний запах. Одні замикаються у собі, уникають зустрічей із друзями, відходять від активного повноцінного життя та трудової діяльності у колективі. Інші, маючи перед очима такий приклад, взагалі відмовляються від операції.
Щорічне проведення Всесвітнього дня стомованих хворих ставить перед собою мету - привернути увагу людей до медико-соціальних проблем стомованих хворих та їх реабілітації в суспільстві.
Джерело: КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3 Святошинського району»