Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

7 липня – Івана Купала

Опубліковано 06 липня 2014 року о 14:04

7 липня українці святкують одне з найколоритніших та найцікавіших свят, яким закінчується літній цикл календарних дохристиянських свят – Купайло, на честь бога літнього сонцестояння, покровителя шлюбу, кохання та продовження роду.

З прийняттям християнства в Київській Русі свято трансформувалося в церковне - народження Іоана Хрестителя (Предтечі).

Іванів день завжди був наповнений обрядами, пов’язаними з травами, водою та вогнем. Народна пам’ять зберегла Купальську обрядовість та пісні на честь Сонця, адже наші предки святкували Івана Купала в час літнього сонцестояння, коли Сонце найвище піднімалося над землею, давало найбільше тепла і світла, виявляло свою найвищу чудодійну силу для рослинного і тваринного світу та для людини.

Основні купальські обрядодії відбувалися в ніч з 6 на 7 липня і називалися купаліями. Як і годиться у це свято, обов’язковим обрядом було спалювання опудала Купали, ворожіння на долю та стрибки через багаття. При цьому основним стрижнем, довкола якого відбувалися дійства,  був саме купальський вогонь. який символізує сонце-зародок у материнській утробі.

Головні персонажі свята – опудала Купала та Марени, які уособлюють чоловіче (сонячне) і жіноче (водяне) божества.

У надвечір'я дівчата гадали на судженого – спускаючи на воду свої вінки, як символи щастя та одруження.

Якщо дівчата примушують хлопців (вогонь) зайти за вінком у свою стихію (воду), то після запалення вогню при заході сонця хлопці перестрибують через вогонь спочатку самі, показуючи свою спритність, а потім, як стихне полум'я, у парі з тими дівчатами, вінки яких дістали. Кожен вважав за честь очиститися вогнем, тричі перестрибнувши через багаття.. Коли ж вдало перестрибнуть багаття юнак з дівчиною - вони неодмінно одружаться і проживуть у злагоді все життя. Тому важливо знати, що не можна стрибати через Купальське вогнище будь із ким, а лише з судженим (судженою).

Коли забави стихали, люди від Купальського вогнища запалювали свічки та спускали їх на воду, вшановуючи предків.

Відомим є обряд пошуку цвіту папороті - чарівної вогняної квітки щастя, що нібито розквітає у ніч на Івана Купала.

За повір'ями, в купальську ніч, яка є найкоротшою в році, не можна спати, оскільки в цей час оживає не лише природа, а й особливо активною стає всяка нечисть - відьми, перевертні, русалки, чаклуни, домовики, водяники, лісовики.

Вважається, що в Купальську ніч вода набуває цілющих властивостей, допомагає очистити тіло і душу від поганих помислів і зла. Тому скупатися у відкритій воді потрібно обов'язково.

Існує легенда, що в день на Івана Купала можна зцілитися росою: для цього треба встати раніше і пройтися босоніж по траві.

Купальська ніч – чарівна ніч. В цю ніч ходить щастя по землі, а разом з ним і темні лихі сили. Купальська ніч духовно єднає людину з природою, возвеличує побут, освячує почуття молодих сердець. Ніч на Івана Купала буквально наповнена чудесами, тож не пропустіть нагоду і з головою пориньте в чарівний світ старовинних народних обрядів, відчуйте магію купальської ночі та насолодіться колоритним фольклором.

 

Джерело: відділ з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux