Активна громадянська позиція – основне завдання проведення Європейського тижня місцевої демократії у 2013 році
Згідно Указу Президента України від 27 вересня 2007 року № 922/2007 «Про Європейський тиждень місцевої демократії» з 14 по 20 жовтня у Святошинському районі м. Києва проводиться низка заходів в рамках Європейського тижня місцевої демократії.
Особливою датою щорічного проведення Європейського тижня місцевої демократії є 15 жовтня - дата підписання в 1985 році Європейської хартії місцевого самоврядування.
Україна щороку бере участь у проведенні Європейського тижня місцевої демократії – спільної ініціативи Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи та Європейського комітету з питань місцевої та регіональної демократії разом із 46 державами-членами Ради Європи.
Виходячи з ініціатив Президента України щодо визначення пріоритетності курсу України на європейську інтеграцію і визначаючи розвиток місцевого самоврядування в Україні однією з невід'ємних складових цього курсу, районна влада приділяє велику увагу проведенню заходів, спрямованих на ознайомлення населення, передусім молоді, з діяльністю органів місцевого самоврядування з найбільш важливих питань місцевого значення.
В центрі цьогорічного Європейського тижня місцевої демократії є сприяння обізнаності громадян щодо можливостей вирішення ними питань місцевого значення та їх залученню до прийняття управлінських рішень.
Поширення інформації про різні форми та можливості участі в прийнятті рішень на місцевому рівні повинне сприяти розширенню участі громадян у соціальному, культурному, економічному та політичному житті району.
На національному рівні Тиждень є часом, коли презентуються напрацювання та результати річної діяльності в сфері місцевого і регіонального розвитку та плани на майбутнє.
Окрема увага при проведенні тематичних заходів тижня відведена саме роз’яснювальній роботі серед молоді, в школах, позашкільних навчальних закладах, професійно-технічних та вищих навчальних закладах району.
В рамках проведення тижня Європейської хартії місцевого самоврядування, 15 жовтня 2013 року у Святошинський район завітав голова Київської міської державної адміністрації Олександр Павлович Попов щоб особисто зустрітися зі студентами та викладачами Київського міжнародного університету.
Однією з найбільш значущих подій в рамках практичного проведення тижня Європейської хартії місцевого самоврядування стала організація комунікативних заходів для молоді, зокрема зустріч студентства та викладачів Київського міжнародного університету з головою Київської міської державної адміністрації О. П. Поповим, офіційними особами КМДА та Святошинської РДА.
Зустрічі студентської громади з офіційними представниками органів місцевого самоврядування передували круглі столи та науково-практичні конференції, лекції щодо практики функціонування органів самоврядування в Києві, їх проблеми та перспективи, роль громадськості у процесах самоврядування.
У ході таких зустрічей неодмінно реалізовується невід’ємне право громади на участь у вирішенні питань місцевого значення, зокрема визначенні найбільш актуальних питань розвитку відповідних галузей життєдіяльності та розвитку району та столиці.
Ознайомлення з діяльністю органів місцевого самоврядування в районі проводилось також у більш розважальній формі.
Так у районних закладах культури та естетичного виховання для широкого кола користувачів Централізованої бібліотечної системи «Свічадо» пройшли книжкові виставки «Місцеве самоврядування – основна форма здійснення демократії на місцевому рівні».
Для ознайомлення учнівської молоді з діяльністю органів місцевого самоврядування в загальноосвітніх навчальних закладах району відбулись класні години, відкриті уроки, семінари, бесіди, диспути, тренінги, вікторини, конференції на теми «Європейський тиждень місцевої демократії», «Органи місцевого самоврядування у системі виконавчої влади України», «Молодіжні організації,як складова місцевого самоврядування», «Що таке демократія і як вона діє на місцях», «Розвиток місцевих громад – основа демократичної держави», а також пройшли години спілкування учнівської молоді з представниками Громадської ради при Святошинській районній в місті Києві державній адміністрації.
Цікавими результатами про проведене в рамках тижня місцевої демократії соціологічного міні-опитування серед учнів 9-11 класів «Що таке місцева демократія?» поділилися з нами школярі СШ № 304.
Серед головних висновків опитування – учні поки що не вважають Україну демократичною державою, натомість, називають, що серед країн-сусідів України найбільше демократії є в Польщі.
Абсолютна більшість учнів вважає, що місцеве самоврядування – це участь громадян разом з владою у плануванні та практичному вирішенні місцевих проблем, а не тільки демократичність виборів, чи відповідальність влади за вирішення цих проблем.
Майже половина серед опитуваних учнів вважає, що найбільш актуальними є екологічні та соціальні проблеми, переважна більшість старшокласників впевнені у необхідності вступу України до ЄС.
Відбувся 18 жовтня в СШ № 304 і круглий стіл для учнів 9-х класів «Організація самоврядування в країнах Європи. Перспективи розвитку самоврядування в Україні». В ході проведеного заходу учні могли ознайомитися з органами місцевого самоврядування ряду європейських країн, етапами їх становлення, питаннями, які вирішують органи самоврядування в країнах Європи.Старшокласники обговорили питання розвитку демократії в країнах Європи, зупинилися на стані демократії в Україні, приділили увагу вступу України до ЄС.
Не залишилось осторонь проведення на належному рівні Європейського тижня місцевої демократії і районне управління праці та соціального захисту населення. Тут обговорили питання Європейського вибору України та провели з цього приводу роз’яснювальну роботу з самотніми громадянами, яких соціальні працівники обслуговують на дому.
Підводячи підсумки проведення в Святошинському районі Європейського тижня місцевої демократії, можна з упевненістю сказати, що такий важливий захід є реальною можливістю для інформування громадськості щодо ролі Ради Європи в області розвитку місцевої демократії і сприянню загальноєвропейській інтеграції навколо демократичних засад реалізації громадянами їх невід’ємного права на участь у вирішенні питань місцевого значення.
Сподіваємося, що і надалі заходи, проведені в рамках Європейського тижня місцевої демократії, будуть ефективним інструментом сприяння розвитку місцевого самоврядування та політиці європейської інтеграції України.