Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Аналіз на глікозильований гемоглобін - важливий показник при діагностиці та лікуванні цукрового діабету

Опубліковано 26 липня 2017 року о 10:32
фото

Глікозильований гемоглобін показує середній рівень глюкози крові за останні місяці. Цей діагностичний тест також має назву гемоглобін А1с(HbA1c), глікогемоглобін та глікований гемоглобін. Головна мета цього тесту – діагностика цукрового діабету. Також його використовують для контролю перебігу захворювання у діабетиків.

Тест А1с(HbA1c) базується на приєднанні глюкози до гемоглобіну – білку у червоних кров’яних клітинах (еритроцитах), який переносить кисень. В організмі людини еритроцити постійно утворюються та відмирають. Цикл життя червоних кров’яних клітин складає 3 місяці. Саме тому показник А1с(HbA1c) відображає середній рівень глюкози у крові за цей період.

Раніше для виявлення діабету використовували глюкозотолерантний (FPG) та тест глюкози крові натще (OGTT). Однак, з 2009 року міжнародний комітет рекомендує А1с(HbA1c) як один із основних тестів для діагностики цукрового діабету. Хоча й традиційні аналізи все ще використовуються.

Проведення аналізу А1с(HbA1c) не потребує відмови від їжі, тому кров береться у будь-який час протягом дня. Фахівці сподіваються, що така перевага тесту на глікований гемоглобін дозволить пройти діагностику більший кількості людей. Це дасть можливість знизити число пацієнтів з недіагностованим цукровим діабетом.

У деякий людей глюкозотолерантний тест та тест глюкози натще виявляють цукровий діабет, у той час як А1с(HbA1c) показує протилежне. Іноді все відбувається навпаки – тестування на глісований гемоглобін вказує на підвищені показники цукру, тоді як традиційні аналізи цього не підтверджують. Через ці розходження фахівці часто проводять повторну діагностику. Це робиться для того, щоб на 100% впевнитися у результатах діагностики. Іноді люди з різними результатами перебувають на ранній стадії захворювання. У цьому випадку рівень глюкози у крові може підніматись недостатньо високо, щоб відображатися при кожному аналізі.

Тестування на діабет вкрай важливе. Адже часто на початковій стадії захворювання людина почуває себе абсолютно здоровою. Зі слів фахівців і національного інституту здоров’я США, саме тест на глікозильований гемоглобін є найкращим методом діагностування діабету. Він дає можливість виявляти та лікувати захворювання до того, як у хворого з’являться ускладнення. Також тест А1с(HbA1c) – незамінний помічник у діагностуванні та лікуванні переддіабетичного стану. У випадку вчасного виявлення цього порушення людина здатна запобігти або хоча б відстрочити розвиток цукрового діабету 2 типу.

Іноді переддіабет визначають як порушена натще глікемія/порушення толерантності до глюкози. Цей стан розвивається у тому випадку, коли рівень глюкози в крові зростає вище норми, але ще не досягає показників цукрового діабету. Дослідження показують – якщо люди з переддіабетом не вносять корективів у спосіб життя, протягом найближчих 10 років більшість з них стикається з цукровим діабетом 2 типу.

Про що розкажуть показники тесту А1с(HbA1c).

Результати аналізу відображаються у відсотках – чим він вище, тим вищий рівень глюкози в крові людини. У показника глікозильований гемоглобін норма складає 4 – 5,6%. Рівень А1с(HbA1c) між 5,7 – 6,4% означає, що у людини переддіабет, а її шанси стикнутись з розвитком цукрового діабету – високі. Чим рівень ближче до 6,4%, тим вищий ризик. Показник у 6,5% і вище свідчить про те, що у людини цукровий діабет.

Чому діабетикам необхідно контролювати показники глікозильованого гемоглобіну?

Лікарі проводять тест А1с(HbA1c) для моніторингу та контролю рівня глюкози у хворих на діабет 1 або 2 типу. Для моніторингу гестаційного діабету цей аналіз не використовується.

Пацієнтам, які мають стабільний рівень глюкози у крові, тестування рекомендується проходити 2 рази на рік. Якщо рівень глюкози у крові виходить за необхідні рамки, аналіз на глікозильований повторюють 4 рази на рік. Регулярне тестування дає лікарям можливість коригувати схему лікування. Більш того, такий контроль знижує ризик виникнення довготривалих ускладнень.

Аналіз крові на А1с(HbA1c) можна зробити у Святошинському районі на вул. Булаховського, 26 (клініко-діагностична лабораторія КНП «КДЦ» Філія №4 – щоденно, з 8:00 – 9:30).

 

Джерело: Комунальне некомерційне підприємство «Консультативно-діагностичний центр» Святошинського району м.Києва


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux