Хвороба, спричинена вірусом Зіка та заходи її профілактики


Хвороба, спричинена вірусом Зіка – це арбовірусна інфекція, що передається комарами роду Aedes. Природний резервуар на сьогодні невідомий.
У світі відомо більш ніж 1350 видів кровосисних комарів роду Aedes. На сьогодні достовірно відомо про можливість переносу вірусу Зіка комарами Aedes aegypti та Aedes albopictus завдяки їх широкому розповсюдженню та високій чисельності у регіонах з тропічним та субтропічним кліматом.
В Україні відсутні види комарів, котрі переносять вірус Зіка. Найближчі до України країни, в яких встановлена наявність зазначених комарів, це: Грузія, Болгарія, Туреччина, Греція.
Інкубаційний період (час від моменту контакту з вірусом до появи симптомів) хвороби, викликаної вірусом Зіка, точно не відомий, але, імовірно, становить кілька діб. Симптоми захворювання схожі на симптоми інших арбовірусних інфекцій, таких як лихоманка Денге: це підвищена температура, висип на шкірі, кон’юнктивіт, біль у м’язах і суглобах, нездужання й головний біль. Ці симптоми звичайно слабко виражені й зберігаються протягом 2-7 днів.
Для діагностики хвороби, викликаної вірусом Зіка, застосовують метод ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) і виділення вірусу зі зразків крові. Серологічна діагностика може бути утруднена, оскільки даний вірус здатний до перехресної реакції з іншими флавивірусами, такими як вірус лихоманки Денге, вірус Західного Ніла й вірус жовтої гарячки.
На даний час триває дослідження потенційного зв’язку між вірусом Зіка у вагітних жінок і мікроцефалією у народжених ними дітей. До появи додаткових даних вагітні жінки й жінки, що планують вагітність, повинні проявляти особливу обачність для захисту від укусів комарів під час відвідування країн, де відбувається передача вірусу Зіка, або, без крайньої необхідності, утриматися від поїздок до країн Латинської Америки до стабілізації епідемічної ситуації в регіоні.
Особам, що подорожують до ендемічних регіонів, слід дотримуватись рекомендації щодо потенційних ризиків та заходів з профілактики укусів комарами.
Для цього необхідно використовувати репеленти, носити одяг (бажано світлих тонів), що закриває як можна більшу частину тіла, застосовувати фізичні бар’єри, такі як сітки, закриті двері й вікна. Крім цього важливо позбуватися місць можливого розмноження комарів, у разі їх наявності, проводити дезінсекційні заходи. При появі перших симптомів захворювання (лихоманка, головний біль, кон’юнктивіт тощо), невідкладно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.
Джерело: Санепідслужба Святошинського району (О.Л. Громашевська )