Кому небайдужі «безнадійні сім'ї»?
Безнадійні сім'ї… Сім'ї, в перспективу яких ніхто не вірить. Зазвичай з ними не хочуть довго займатися, намагаючись перенаправити їх до інших установ, розуміючи, що дана сім'я зажадає великих ресурсів.
У нашій практиці, розглядаючи «безнадійну сім'ю», ми прийшли до думки, що її «безнадійність» виступає в двох аспектах:
по-перше, вона безнадійна сама для себе,
по-друге, вона безнадійна для вчителя, спеціаліста і т. д.
Безнадія для себе - це ситуація, коли сім'я перестає вірити у власні сили і вважає, що «немає чого намагатися», «це марно».
Безнадія спеціаліста - це ситуація, коли «ламається» професіонал...
У своїй роботі спеціалісти Святошинського районного у м. Києві центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді виходять з того, що найкращим середовищем для нормального розвитку дитини є соціально функціонуюча сім'я, свій будинок, свої батьки і тому не втрачають віри в сім'ю навіть тоді, коли у родини трапляються дуже складні проблеми. Свідомо «відсувають» кордон безнадійності, добиваюся успіху там, де і сама сім'я вважає роботу непотрібною і безперспективною.
Ось одна з історій Центру. Дівчинка була всиновлена з дитячого будинку у віці трьох років з обопільної згоди батьків, які не могли мати своїх дітей. Батько мав вищу освіту (інженер), мати - середньо -спеціальна (продавець). Це була соціально функціонуюча сім'я. Дитина в цій сім'ї жила і розвивалася до 14 років.
Все було добре до того моменту, поки мати не звільнили за скороченням штатів, а батька не понизили в посаді у зв'язку зі скороченням виробництва. Батько все життя працював на одному підприємстві і для нього це був удар. З плином часу він став ще сильніше переживати своє зміщення, у зв'язку з цим став пити, пропиваючи досить багато грошей з сімейного бюджету, все частіше дорікаючи дружину в тому, що вона безробітна.
На тлі цього в сім'ї розпочалися постійні скандали і бійки, стали рости борги за комунальні послуги. Дочка, яка намагалася заступитися за матір, теж часто була побита батьком. Вона стала боятися приходити додому, коли батько вживав алкогольні напої, погіршилася її успішність у школі і вона стала прогулювати уроки. Сім'єю все це ретельно приховувалося.
Часто батько, перебуваючи в стадії алкогольного сп'яніння, не пускав дочку додому. Тоді вона була змушена ночувати у під'їзді на підвіконні. Цим скористався сусід, який нещодавно звільнився з місць позбавлення волі, затягнув дівчинку до себе і сексуально використав її. Невідомо, що було б далі, якби до нього не прийшла міліція у зв'язку з тим, що його впізнала дівчина, яку він намагався зґвалтувати напередодні.
Мати, дізнавшись про те, що трапилося, побоялася сказати батькові. Відношення з дочкою ще більше ускладнилися. Дівчинці призначили судово-медичну експертизу. У зв'язку з тим, що мати відмовилася йти на неї, то запросили зі школи класного керівника, яка була вражена тим, що трапилося і розповіла про це директору і завучу.
Історія стала надбанням всієї школи.
Дівчинка зовсім перестала відвідувати школу. Батьки вирішили її повернути в дитячий будинок, поставивши її до відома про своє рішення. Дізнавшись про свою подальшу долю, дівчинка випила велику кількість снодійного, зробивши тим самим спробу суїциду. Матір викликали в поліцію до дитячого інспектора. Батьки стали ходити по всіх інстанціях, вимагаючи повернення дівчинки в дитячий будинок, пояснюючи тим, що для неї це буде краще: ніхто не буде знати, що вона зґвалтована і вона спокійно закінчить там школу.
Це безнадійний випадок?
Тепер кілька слів про те як ми бачили роботу в даній ситуації. Вона включає в себе:
1. Соціальне обслуговування (допомогли родині оформити дотацію на квартиру і зробити перерахунок).
2. Психосоціальна робота (була проведена бесіда, мета якої - підтримати сім'ю і обговорити конкретну проблему)
Сюди ж входить робота по мотивації, її можна назвати «невидимою». Що ж є причиною того, що сім'я або клієнт не хочуть приймати пропоновану допомогу?
Одним з перших кроків спеціалістів Центру був дуже тривалим, і проводилась витончена робота по мотивації батька, щоб він зайнявся вирішенням своїх проблем з приводу алкоголю. У даній ситуації був знайдений правильний підхід до батьків і дитини. Ми дали можливість батькам відчути, що їх поважають в ролі батьків, і те, що ми розуміємо і виходимо з того, що вони бажають своїй дитині тільки добра.
Зараз сім’я згадує цю історію як жахливий сон. Дівчинка успішно навчається. А батьки за допомогою співпраці спеціалістів Центру працюють. Все налагодилося. «Безнадійних сімей не буває!»: говорять спеціалісти Центру.
Джерело: Святошинський районний у м. Києві центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді