Лептоспіроз не втрачає актуальності


За оцінкою ВООЗ серед зоонозних інфекцій лептоспірози відмічені як найбільш значущі в соціально-економічному аспекті нозологічні форми поряд зі сказом та бруцильозом.
В Україні ензоотичною щодо лептоспірозу залишається практично вся територія.
В умовах засухи 2015 р. рівень захворюваності на лептоспірози зменшився у другому півріччі на 39,3% і склав 241 випадок, враховуючи, що основним шляхом зараження цією інфекцією є водний (купання, риболовля тощо).
По м.Києву за 2015 р. зареєстровано 23 випадки лептоспірозу проти 24 випадків за 2014 р.
Від лептоспірозу померла 31 людина в т.ч. по м. Києву- 4 особи.
За перше півріччя 2016 року зареєстровано 3 випадки захворювання мешканців м.Києва на лептоспіроз (0,1 на 100 тис. нас.), в т.ч. 1 випадок по Святошинському району, що на 2 випадки менше, ніж за аналогічний період минулого року (5 випадків - 0,2 на 100 тис. нас.)
З підозрою на лептоспіроз госпіталізовано 6 хворих.
Вік захворілих – 39, 51 та 67 років, з них один хворий без певного місця проживання.
Діагноз підтверджено лабораторно лише у одного хворого Святошинського району (лептоспіра іктерогеморагія), у двох випадках лептоспіроз встановлено клініко-епідеміологічно.
Хворі звернулись за медичною допомогою на 2, 4 та 5 добу з дня захворювання.
Діагноз "лептоспіроз" встановлено в 1-й день звернення за меддопомогою у одного хворого, у інших випадках - на 5 день (хворий Святошинського району, попередній діагноз: хронічний токсичний алкогольний гепатит), на 6 день (попередній діагноз: грип).
Імовірним джерелом збудника інфекції при зараженні 2 хворих були гризуни. Зараження відбулись найвірогідніше контактно-побутовим шляхом при виконанні робіт на власних присадибних ділянках, де помічали гризунів (Чернігівська та Київська області).
Ще у одному випадку джерело збудника інфекції та місце зараження не встановлено, т. я. хворий не мав певного місця проживання, вів асоціальний спосіб життя, зловживав алкогольними напоями (хворий Святошинського району).
Основними джерелами збудників лептоспірозу у 2015р. були мишовидні гризуни, життєдіяльність яких пов’язана з водоймами, - 72,1%, сільськогосподарські і домашні тварини – 3,3%, не встановлено у 16,6% випадків.
Згідно з даними державної ветеринарної та фітосанітарної служби у 2015р. виявлено 21 неблагополучний пункт з лептоспінозу. В них захворіло 489 тварин, в т.ч. 336 (68,7%) сільськогосподарських тварин та 144 (29,4%) собаки.
Антитіла до лептоспір виявлені у 376 дрібних ссавців, що складає 7,4%.
На лептоспірози досліджено 445 пацюків. Позитивні результати отримані від 30 (6,7%).
За 6 місяців 2016 року досліджено 5 гризунів, які були відловлені на території міста Києва.
Виявлено 3 осередки лептоспіроносійства серед гризунів (Голосіївський район), за аналогічний період 2015 року вогнищ лептоспірозу гризунів не зареєстровано.
В приміських зонах м.Києва епізоотична ситуація з лептоспірозу серед дрібних ссавців у першому півріччі 2016 року неблагополучна.
При дослідженні 78 дрібних ссавців з природних і антропогенних біотопів приміських зон м. Києва виявлено 12 серопозитивних до лептоспір звірків (15,4%), за аналогічний період 2015 року виявлено 8 серопозитивних звірків (19,5%) з 41 дослідженого.
Незадовільне проведення дератизаційних заходів у природних, антропургічних та урбаністичних осередках, сприятливі погодні умови і напружена епізоотична ситуація створюють передумови до активізації осередків лептоспірозу.
На осінь 2016 р. епідпрогноз залишається несприятливим, а ризик виникнення захворювань серед людей високий.
Враховуючи викладене, нагадуємо про заходи профілактики лептоспірозу:
не слід купатися у відкритих водоймах при наявності на тілі ран, подряпин. Не ковтати воду під час купання;
не використовувати воду відкритих водойм для миття овочів, фруктів, посуду тощо;
перебуваючи в заболоченій місцевості, на риболовлі чи полюванні, доглядаючи за хворими тваринами, слід особливо ретельно виконувати правила особистої гігієни, взувати гумові чоботи, надягати рукавички;
враховуючи можливість зараження власників від домашніх собак, доцільним може бути щеплення останніх проти лептоспірозу;
необхідно захищати приміщення від проникнення у середину гризунів, з профілактичною метою проводить дератизацію (боротьба з гризунами).
Особам, яким не вдалося запобігти зараженню, необхідно терміново звернутися за медичною допомогою.
Джерело: лікар - епідеміолог санепідслужби Святошинського району О.Л.Громашенська.