Людмила Рухайло: У разі затримки виплати заробітної плати, роботодавець має компенсувати працівникам втрати, пов’язані з інфляцією


Чинне законодавство зобов'язує роботодавця в разі затримки виплати заробітної плати нарахувати та виплатити працівникам компенсацію втрати частини заробітної плати, пов'язаної з інфляцією. Як же правильно нарахувати та оподаткувати таку виплату?
Про це розповіла в.о. начальника управління праці та соціального захисту населення Людмила Рухайло.
У які строки роботодавець зобов'язаний здійснювати виплату заробітної плати найманим працівникам?
Л.Р.: «Відповідно до статті 115 КЗпП і статті 24 Закону України «Про оплату праці» роботодавець зобов'язаний здійснювати виплату заробітної плати найманим працівникам регулярно в робочі дні у строки, установлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними та уповноваженими трудовим колективом), з обов'язковим дотриманням таких вимог:
- не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів,
- не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата».
А якщо виплата заробітної плати затримується?
Л.Р.: «Якщо виплата зарплати затримується на один і більше календарних місяців, роботодавець зобов'язаний нарахувати та виплатити працівникам компенсацію втрати частини заробітної плати».
Таким чином, розрахунок та нарахування компенсації повинні проводити ті роботодавці, які несвоєчасно, із затримкою на один і більше календарних місяців, виплачують заробітну плату своїм працівникам?
Л.Р.: Абсолютно вірно. Якщо ж заробітну плату не отримано своєчасно з вини працівника, то вона компенсації не підлягає.
А які доходи громадян підлягають компенсації?
Л.Р.: «Компенсації підлягають грошові доходи населення разом із сумою індексації, що отримані у гривнях на території України та не мають разового характеру. Згідно зі статтями 1 і 2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівнику за виконану ним роботу.
Компенсація за затримку виплати заробітної плати здійснюється за рахунок коштів роботодавця. Нарахування компенсації провадиться один раз безпосередньо перед виплатою заборгованості із заробітної плати. Виплачується компенсація в місяці, в якому здійснюється виплата заборгованості із заробітної плати за відповідний місяць. Компенсація за несвоєчасну виплату заробітної плати індексації не підлягає.
Несвоєчасна виплата заробітної плати працівникам, а також виплата її не в повному обсязі, у тому числі не нарахування та невиплата компенсації, є порушенням трудового законодавства.
Чинним законодавством України за порушення вимог законодавства про працю передбачено дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність. Чи стосується це затримки виплати заробітної плати?
Л.Р.: «Дисциплінарна відповідальність полягає у винесенні власником або уповноваженим ним органом дисциплінарного стягнення, зокрема догани, посадовій особі, яка порушила трудове законодавство (статті 147 - 152 КЗпП). До дисциплінарної відповідальності може бути притягнуто як звичайних працівників, які порушили трудову дисципліну (наприклад, працівник бухгалтерії своєчасно не нарахував компенсацію за затримку виплати заробітної плати), так і керівника підприємства.
Ініціатором винесення дисциплінарного стягнення може бути профспілка, що діє на підприємстві. Згідно зі статтею 45 КЗпП на вимогу профспілки власник підприємства або уповноважений ним орган зобов'язаний вжити заходів (аж до звільнення), передбачених трудовим законодавством, щодо керівника підприємства, який порушує законодавство про працю.
Адміністративна відповідальність полягає в накладенні штрафу на посадових осіб підприємства, установи, організації та фізичних осіб - підприємців за порушення встановлених строків виплати заробітної плати, виплату її не в повному обсязі, а також за інші порушення вимог законодавства про працю. Розмір адміністративного штрафу може становити від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн.). Рішення про накладення адмінштрафу виноситься судом.
Кримінальну відповідальність передбачено за безпідставну невиплату заробітної плати працівникам більше одного місяця, учинену умисно керівником підприємства, установи, організації або фізичною особою - підприємцем, і вона передбачає для зазначених осіб штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 грн. до 17000 грн.) або виправні роботи на строк до 2 років, або позбавлення волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років (стаття 175 Кримінального кодексу України).
Відмова власника або уповноваженого ним органу від виплати компенсації може бути оскаржена працівником у судовому порядку».