«Маланка та Василь несуть добро усім» - Щедрий вечір в ЦСПК «Щасливе дитинство» (фото)


Ой, господар, господарочку,
Пусти в хату Маланочку,
Маланочка чисто ходить,
Нічого в хаті не пошкодить.
Як пошкодить, то помиє,
Їсти зварить та й накриє.
Добрий вечір!
13 січня православні українці відзначали Щедрий вечір. Традиційно цього дня вихованці підліткових клубів ЦСПК «Щасливе дитинство» управління у справах сім'ї, молоді та спорту Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації готували святкову вечерю, щедрували та ворожили.
За час новорічно-різдвяних заходів педагоги підліткових клубів естетичного спрямування за місцем проживанняЦСПК «Щасливе дитинство»познайомили вихованців із традиціями різдвяної і маланчиної вечері, навчили колядок, щедрівок та віншувань.
Українськімолодіжні вітальні«Маланка та Василь несуть добро усім» стали справжнім Щедрим вечором- народним святом слов'яну підліткових клубах. Діти їли другу обрядову кутю (щедру), млинці, пироги та вареники з сиром. Дівчатка щедрували, хлопці «водили Меланку». Лунали веселі пісні, танці та жарти. Всі висловлювали добрі побажання. До ранку, звичайно, не сиділи та «Дідуха» не палили. Ще звечора хлопці засіяли свої затишні й рідні підліткові клуби - принесли до хати щастя:
Сію, вію, посіваю, з Новим роком поздоровляю!
На щастя, на здоров'я та на Новий рік,
Щоб уродило краще, ніж торік, -
Жито, пшениця і всяка пашниця,
Коноплі під стелю на велику куделю.
Будьте здорові з Новим роком та з Василем!
Дай, Боже!
Щоб віддячити щедрувальників та посівальників, керівники підліткових клубів разом з батьками підготували дітям солодкі подарунки.
Цікаво знати:
З вірувань:
Якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби; якщо сонце високо зійде, увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде врожай садовини; якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові та гарний медозбір; якщо падає м’який сніг ,— на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим; якщо на Меланії відлига, то чекали теплого літа.
Перший посівальник на Новий рік приносить до хати щастя. За народними віруваннями вважалося важливим: хто в домі перший гість у новому році. Доброю ознакою було, якщо першим гостем виявився хлопець з поважної багатодітної сім'ї з хорошим господарством. Гірше, якщо першим гостем буде дівчина або жінка дітородного віку. І вже зовсім нещастям вважалося, якщо першим гостем виявиться вдова, стара діва, старий або каліка. Тому дівчата зазвичай не засівають, а якщо і беруть участь у будинок або не заходять або заходять після хлопців.
Ворожіння на Щедрий вечір:
Ввечері цього дня дівчата ворожать. В різних районах України існують свої види ворожіння. Ось деякі з них:
виходять на вулицю, і яка тварина зустрінеться першою — таким і буде суджений: якщо пес, то лихим, а життя собаче, вівця — тихий і слухняний, тощо;
біля воріт насипають три купки зерна, а вранці перевіряють: якщо недоторкане, то сімейне життя буде щасливим, і навпаки;
кладуть під подушку гребінець і, лягаючи спати, кажуть: «Суджений-ряджений, розчеши мені голову!». Хто присниться, за того і доведеться вийти заміж;
перед сном кладуть в тарілку з водою кілька уламків з віника, приказуючи: «Суджений-ряджений, перевези через місток». Якщо вранці уламки приставлені до вінця, то дівчина побереться з тим, хто їй наснився.
Дослідник новорічної обрядовості С. Килимник писав: «За віруванням наших далеких пращурів у ніч напередодні Нового року Щедрий бог сходить з неба на селянську ниву, в селянську хату, в господарство, до худібки. Його зустрічають у хатах дід-Ладо та духи померлих, що прийшли з поля й лугів і є у цей час у Дідухові-снопові, на столі у сіні й на долівці у сіні-соломі. Цей Щедрий бог усе бачить, усе чує, усе знає, але його бачать лише Ладо та інші духи померлих та ще худоба, бо Багата кутя була присвячена Богу-Сонцю та духам Ладам як подяка за минулий урожай. Цього вечора прощають Коляду і цей вечір уже не Святий, а Щедрий».
Прикмети народного календаря цього дня:
Якщо під Новий рік добрий сніг — сій гречку.
Сильний мороз і падає малий сніжок — на врожай і здоров’я людей і тварин; коли ж тепло і без снігу — на неврожай і хвороби.
Який перший день у новому році, таким буде і рік.
Багато пухнастого інею на деревах — до врожаю зернових і доброго медозбору.
Якщо на Маланки відлига, то чекали теплого літа: «Яка Маланка, – казали з цього приводу, – такі Петро з Павлом».
Джерело: управління у справах сім'ї, молоді та спорту