«Народе мій, до тебе я ще верну»


Справжні велети духу спроможні бути
вільними і в невільній державі.
Василь Стус навіть за ґратами лишався
вільною людиною, саме тому його
смерть у неволі перетворилася на
безсмертне утвердження справжньої
свободи. Власне, наявність таких людей
дозволяла вважати наш народ
волелюбним.
Любомир Гузар
Україно, ти моя молитва,
Ти моя розпука вікова...
Гримотить над світом люта битва
За твоє життя, твої права.
Ради тебе перли в душу сію,
Ради тебе мислю і творю...
Хай мовчать Америки й Росії,
Коли я з тобою говорю.
Василь Симоненко
З нагоди відзначення 25-річчя створення Народного Руху України за перебудову, з метою вшанування пам’яті Василя Стуса, українського поета, перекладача, прозаїка, літературознавця, правозахисника, Героя України, посилення інтересу дітей до своєї національної ідентичності та власної історії, посилення уваги до проблем розбудови громадянського суспільства, підвищення суспільної активності громадян для вирішення завдань, які стоять перед державою, учні СЗШ № 235 ім. В.Чорновола зустрілися з учасником Харківської правозахисної групи Василем Овсієнком, який особисто знав поета.
Учні дізналися, що 19 вересня 2014 року на будинку № 8, що в Музейному провулку, де знаходився перший Секретаріат Народного Руху України та на будинку Палацу культури КПІ по проспекту Перемоги, 37, де відбувався Установчий з'їзд, встановлено меморіальні дошки.
Василь Овсієнко презентував документальний фільм, присвячений пам'яті Стуса «Просвітлої дороги свічка чорна» (1992, «Галичина-фільм») та повідомив, що ім'ям Василя Стуса названо одну з вулиць Святошинського району м. Києва і Малиновського району в місті Одесі. Також на честь Василя Стуса названо вулиці та площі у Львові, Івано-Франківську, Бориславі, Броварах, Борисполі, Вінниці, Луцьку, Рівному та Ковелі. 26 листопада 2005 Стусу посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена Держави. Василь Овсієнко натхненно декламував вірші поета, а учні долучалися до глибин патріотичного поетичного слова.
Джерело: управління освіти.