Оплата праці за суміщення і сумісництво
Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації тісно співпрацює з Територіальною державною інспекцією з питань праці у місті Києві.
Окрім здійснення спільних заходів щодо своєчасності та в повному обсязі оплати праці, легалізації зайнятості населення, працівники Територіальної інспекції надають роз’яснення з окремих питань чинного законодавства.
Останнім часом почастішали звернення громадян щодо оплати праці робітників, які працюють за сумісництвом. Стосовно оплати праці за суміщення і сумісництво роз’яснює головний державний інспектор праці Територіальної державної інспекції з питань праці у місті Києві Штронда Людмила Миколаївна.
Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу (ст. 102-1 КЗпП, ст. 19 Закону України "Про оплату праці"). При цьому умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій визначаються КМУ. Оплата праці сумісників державних підприємств провадиться також за фактично виконану роботу (абз. 2 п. 2 постанови, п. 5 Положення). Важливо те, що сумісники мають право на оплату фактично виконаної роботи й тоді, коли було порушено встановлені для певної категорії працівників обмеження для роботи за сумісництвом. Такі порушення за певних умов можуть бути підставою для припинення трудового договору за сумісництвом (п. 14 постанови Пленуму ВСУ).
За суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника провадиться доплата (ст. 105 КЗпП). Розміри доплат встановлюються на умовах, передбачених у колективних договорах. Якщо умови про розміри доплат за виконання працівником поряд зі своєю основною роботою додаткової роботи за іншою професією чи посадою (суміщення професій (посад) або обов'язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від основної роботи не були визначені у колективному договорі чи погоджені інакше за відсутності останнього, розмір доплати за таку роботу визначається судом з урахуванням її складності, характеру, обсягу, а також ступеня використання робочого часу та тарифної ставки працівника (п. 15 постанови Пленуму ВСУ). На практиці розміри доплат за суміщення професій (посад) визначаються не лише колективним договором, але й іншими колективними угодами, що укладаються на державному, галузевому, регіональному рівнях на двосторонній основі.
Відповідно до постанови КМУ від 07.02.2001 № 134 "Про впорядкування умов оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (з наступними змінами та доповненнями) за суміщення професій (посад), за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються доплати у розмірі 50 відсотків посадового окладу відсутнього працівника або за вакантною посадою.
Зазначені види доплат не встановлюються керівникам бюджетних установ, закладів та організацій, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів цих установ, закладів та організацій та їх заступникам. Оскільки, наприклад, заступник директора, бухгалтера отримують заробітну плату за виконання обов'язків власне заступника і встановлення їм ще якихось доплат виглядає нелогічно.
Джерело: управління праці та соціального захисту населення Святошинського району.