Повідомляє Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва: Що треба знати про працевлаштування


Розмір пенсії працючимта непрацюючим пенсіонерам.
Законами України «Про Державний бюджет на відповідний рік», встановлюються прожиткові мінімуми особам, які втратили працездатність.
При цьому пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування) вищезазначений перерахунок не провадиться. Лише після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсію перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлений на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Працевлаштування пенсіонерів впливає на розмір, зокрема, так званих спеціальних пенсій. Із жовтня 2011 року виплату спеціальних пенсій (державним службовцям, науковим працівникам, працівникам органів прокуратури та суду, місцевого самоврядування, журналістам) у разі повторного працевлаштування на відповідні посади здійснюють у розмірі трудової пенсії і поновлюють у розмірах, визначених у спеціальних законах, уже після звільнення.
Якщо пенсіонер працюватиме не на посаді, що дає право на призначення спеціальної пенсії, розмір пенсії не зміниться.
Непрацюючим пенсіонерам встановлюються деякі надбавки, доплати, підвищення (на непрацездатних членів сім’ї, за проживання на територіях радіоактивного забруднення тощо). У разі будь – якого працевлаштування їх виплату припиняють. Окрім того, деякі види пенсій, котрі призначають до досягнення пенсійного віку, - за вислугу років, зі скороченням пенсійного віку (відповідно до Закону « Про зайнятість населення»), жінкам, які народилися до січня 1962 року, - у разі працевлаштування взагалі не виплачують. Їх виплату поновлюють після звільнення з роботи чи припинення діяльності, пов’язаної з отриманням доходу.
Пенсіонер втрачає статус такого, що не працює, не лише за умови працевлаштування на роботу за трудовим договором (контрактом), а й тоді, коли переходить до категорії зайнятого населення: у разі укладення цивільно – правового договору з виконання робіт, або надання послуг, реєстрації фізичною особою – підприємцем або самозайнятою особою. Єдиний виняток – робота, пов’язана з організацією підготовки та проведення виборів. Таку роботу не вважають працевлаштуванням, і не впливає на розмір пенсі.
Також варто мати на увазі, що в разі працевлаштування припиняється автоматична індексація пенсії.Про свою зайнятість, пенсіонер, як людина свідома, зобов’язаний повідомляти Пенсійний фонд , у якому перебуває на обліку, протягом 10 днів., а також потрібно подати туди довідку, яка підтверджує факт працевлаштування.
Після цього розмір пенсії перераховують і в разі виявлення переплати пропонують повернути її добровільно, інакше переплачені кошти утримують із пенсії відповідно до рішення органу Пенсійного фонду або суду. Переплату утримують із пенсії в розмірі, що не перевищує 20% від загальної суми.
Своєчасне повідомлення про працевлаштування та звільнення з роботи дозволить органам Пенсійного фонду своєчасно здійснювати належні перерахунки пенсій відповідно до законодавства й забезпечить отримання пенсіонерами пенсії в повному обсязі.
Джерело: Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва