Проект ПРООН/ГЕФ «Інтеграція положень конвенцій Ріо у національну політику України»


7 квітня 2015 року працівники сектору екології Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації взяли участь у Проекті ПРООН/ГЕФ «Інтеграція положень конвенцій Ріо у національну політику України».
Метою якого є сприяння виконанню Україною положень трьох конвенцій Ріо на основі посиленого інституційного потенціалу та курсу на забезпечення сталого розвитку; інтеграція принципів трьох конвенцій Ріо та відповідних зобов'язань у національну політику України; зміцнення ключового інституційного та індивідуального потенціалу, необхідного для забезпечення сталого економічного розвитку, спрямованого на отримання глобальних екологічних переваг.
Проект засновано на результатах самооцінки національного потенціалу України (СНП), проведеної у 2007 р. На основі результатів СНП в Україні були розроблені пріоритети національної екологічної політики, які враховують принципи та положення трьох Конвенцій Ріо.
З 2007 р. Україна зробила значні досягнення на шляху до покращення врядування у сфері навколишнього середовища: у грудні 2010 р. було прийнято Закон «Про основні засади (Стратегію) національної екологічної політики». Цей Закон передбачає стабілізацію та покращення стану навколишнього середовища за рахунок інтеграції екологічних пріоритетів до різних напрямків соціально-економічної політики України.
Цей проект безпосередньо відповідає Закону і таким чином сприятиме інтеграції положень Конвенцій Ріо до галузевої політики, програм, планів та законодавства. Стратегія проекту передбачає використання субнаціонального підходу до цієї діяльності, яка буде проводитися шляхом визначення ключових галузевих пріоритетів політики, що буде проваджуватися регіональними органами влади на регіональному рівні. Таким чином сталий розвиток буде не стільки стосуватися досягнення соціально-економічних та екологічних пріоритетів на національному рівні, скільки стане підґрунтям для інституційного забезпечення виконання міжнародних зобов’язань за трьома Конвенціями Ріо.
Україна заявила свою підтримку напрямку сталого розвитку під час Конференції ООН з питань сталого розвитку «Ріо+20», яка пройшла в Ріо-де-Жанейро (Бразилія). Діяльність проекту передбачає інтеграцію конкретних положень та принципів Конвенцій Ріо до галузевих політик. Рекомендації за результатами галузевого аналізу стануть основою для розробки проекту нової комплексної Стратегії та «дорожньої карти» з її виконання, які будуть спрямовані на формування стратегічного бачення діяльності та планування заходів на галузевому рівні.
Цей проект фінансується в рамках Стратегії ГЕФ-5 щодо наскрізної розбудови потенціалу (НРП) (Рамкова програма С), яка передбачає посилення потенціалу розробляти політику та законодавство, необхідні для досягнення цілей Конвенції Ріо. Ця програма визначає загальні рамки того, як проекти у сфері НРП можуть сприяти інтеграції зобов’язань за Конвенцією Ріо (з-поміж інших багатосторонніх природоохоронних угод) у політику та законодавство країни, та посилювати цей потенціал за рахунок вдосконалення методів управління та виконання політики.
Проект є однією з інноваційних та трансформаційних ініціатив Глобального екологічного фонду (ГЕФ), які сприятимуть сталому розвитку шляхом впровадження галузевої політики, яка дозволить більш повно досягати глобальних екологічних цілей та відповідатиме соціально-економічним пріоритетам держав. У кінці проекту за рахунок вдосконалення галузевої політики, програм, планів та законодавства та шляхом проведення навчання державних службовців та інших зацікавлених сторін буде посилено ключовий потенціал держави щодо досягнення результатів виконання міжнародних зобов’язань у сфері навколишнього середовища.
Управління проектом буде здійснюватися на принципах спільного адаптивного керування. Вони передбачають активне залучення зацікавлених сторін до досягнення результатів проекту (починаючи від самих перших етапів) та визначення і вирішення викликів та перешкод проекту, які можуть виникнути у процесі його виконання. Використання цих принципів допоможе забезпечити узгодження цілей та заходів проекту для своєчасного та економічно ефективного досягнення його результатів.
Цей проект допоможе Україні краще здійснювати дії на місцевому, регіональному та національному рівні для виконання зобов'язань в рамках трьох конвенцій Ріо – «Конвенції про охорону біологічного різноманіття», «Рамкової конвенції Організації Об'єднаних Націй про зміну клімату» та «Конвенції Організації Об'єднаних Націй про боротьбу з опустелюванням у тих країнах, що потерпають від серйозної посухи та/або опустелювання, особливо в Африці».
Джерело: сектор екології.