Стан соціального забезпечення якісних умов життя населення у Святошинському районі
Соціальні ініціативи Президента України – курс на якісні зміни умов життя людей, направлені на відновлення довіри суспільства до державної політики, спрямованої на покращення життя громадян, які через ті або інші обставини опинилися в складнішій ситуації.
Широке коло питань, спрямованих на соціальний захист, та поліпшення якості життя громадян, які мешкають чи працюють на території Святошинського району забезпечує управління праці та соціального захисту населення, а саме: призначення та виплата соціальних допомог та компенсацій, житлових субсидій, надання пільг, забезпечення у межах повноважень дотримання законодавства про працю, зайнятість, пенсійне забезпечення.
Управління обслуговує 114,7 тис. мешканців району, що складає третю частину населення району та забезпечує надання їм спектру послуг соціального характеру.
Так у 2013 році системою державної соціальної допомоги та компенсацій своє право реалізували 22,3 тисячі сімей з дітьми, малозабезпечених родин, інвалідів з дитинства та дітей-інвалідів, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Забезпечено відшкодування компенсаційних виплат 122 підприємствам, установам та організаціям Святошинського р-ну на загальну суму 3млн.891 тисяча грн. на виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Для підвищення якості життя населення району одним із основних завдань управління є забезпечення соціального захисту шляхом надання житлових субсидій, здійснення контролю за цільовим використанням коштів, передбачених для надання населенню субсидій на житлово-комунальні послуги.
Системою житлових субсидій охоплено 37780 сімей на загальну суму 6 млн.547 тис. грн.
Перераховано коштів за призначені субсидії в сумі 6 млн. 164 тис. грн.
За 2013 рік призначено субсидію 1954 сім'ям, які мають борги по оплаті за житлово-комунальні послуги, проведено 15 засідань районної комісії з питань житлових субсидій при Святошинській районній в місті Києві державній адміністрації по призначенню житлової субсидії, як виняток, де розглянуто 682 справи, із них 649 позитивних рішень і 33 відмови та 30 справ для надання пільг за місцем фактичного проживання та надано 115 повідомлень.
Управлінням формує базу даних Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, який складає 57816 пільговиків. Станом на 01.09.2013 року користуються пільгами на житлово-комунальні послуги майже кожний щостий мешканець району.
Прийнято та опрацьовано 6324 розрахунків на відшкодування пільг, наданих житловими організаціями та організаціями-постачальниками послуг.
За рахунок субвенції з державного бюджету по пільгах було відшкодовано на оплату житлово-комунальних послуг на суму 29 млн. 607 тис. грн.
Відповідно до нової соціальної ініціативи Президента України запроваджено новий механізм забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації, мета якого полягає в наданні людині можливості самостійно обирати виробника засобу реабілітації для забезпечення індивідуальних потреб з урахуванням медичних показників. Управлінням протягом 2013 року видано 3072 направлень на підприємства для замовлення засобів реабілітації.
Мешканцям пільгових категорій відшкодовуються витрати на бензин, ремонт та транспортне обслуговування, оформляються документи до будинків – інтернатів, видаються направлення до медичних комісій для визначення показників на право отримання автомобіля Так, за 2013 рік охоплено майже 500 осіб.
Крім того особи, які мають право на пільги забезпечуються посвідченнями та пільговими талонами на проїзд. Так у 2013 році видано 2375 посвідчень та 925 листів талонів для придбання пільгових проїзних квитків.
З метою відновлення та поліпшення стану здоров’я інвалідів, ветеранів війни, пенсіонерів та учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. управлінням забезпечено санаторно – курортним лікуванням 680 осіб. Взято на облік на отримання путівок понад 1,0 тис. вказаних осіб.
Замість санаторно-курортної путівки та вартості самостійного санаторно-курортного лікування деяким категоріям громадян 71 особі нараховані компенсації на суму 20,04 тис. грн.
Для вирішення невідкладних питань та матеріальної підтримки малозабезпеченим верствам населення управлінням в межах повноважень, надається одноразова грошова допомога та допомога на поховання безробітних громадян працездатного віку за рахунок коштів, передбачених в бюджеті міста по міській цільовій програмі «Турбота. Назустріч киянам» на 2011-2015 роки».Так протягом звітного періоду:
- надано одноразової матеріальної допомоги 552 особам на загальну суму 173,5 тис. грн.;
- надано грошової допомоги на поховання 117 безробітних громадян працездатного віку – 234,0 тис. грн.
З метою підвищення якості та ефективності надання соціальних послуг киянам та впровадження прогресивних стандартів соціального забезпечення громадян з травня 2012 року в місті Києві впроваджується пілотний проект багатофункціональної електронної пластикової картки «Картка киянина» визначеним рішенням новим окремим 51,2 тисяч громадян, які мають доплати відповідно до рішень Київської міської державної адміністрації.
На сьогодні в управлінні функціонують дванадцять робочих місць, які забезпечені відповідним обладнанням.
Станом на 19.09.2013 в системі «Картка киянина» зареєстровано 32,0 тисяч осіб, що становить 62,5 % із них отримано від банку та видано 17,1 тисяч карток, що становить 53,4 % до зареєстрованих.
Соціальне обслуговування одиноких інвалідів та пенсіонерів, які потребують постійного стороннього догляду, в районі забезпечують відділення Територіального центру соціального обслуговування, які надають соціально-побутові, психологічні, соціально-педагогічні, соціально-медичні, соціально-економічні, юридичні, інформаційні послуги.
Територіальним центром за 8 місяців 2013 року виявлено 1945 осіб, із них на обліку перебуває 1090 одиноких.
Відділенням соціальної допомоги вдома 1091одиноким громадян, які не здатні до самообслуговування у зв'язку з частковою втратою рухової активності і потребують сторонньої допомоги, соціального обслуговування в домашніх умовах згідно з медичним висновком надано158,8 тисяч соціальних послуг.
Для забезпечення якісного догляду осіб, які прикуті до ліжка відділення соціально-побутової адаптації надає соціально-побутові послуги громадянам, послуги групи з гігієни та перукарів, психологічні послуги (консультації психолога), інформаційні послуги, інші послуги. Так протягом 8 місяців 138 особам надано 7,4 тис. послуг.
Покращення соціально – побутових умов проживання та якості життя одиноких мешканців району забезпечує відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги і реалізації соціальних програм, яке надає безкоштовні талони на ремонт одягу, взуття, послуги перукаря, фото, хімчистки, виготовлення ключів тощо. Протягом 8 місяців.693 особам надано 1415 безкоштовних талонів.
Для надання натуральної підтримки мало захищеним верствам населення відділ громадського харчування забезпечує громадян безкоштовним харчуванням шляхом доставки гарячих обідів додому, Протягом 8 місяців поточного року 70 осіб одержали 560 гарячих обідів. Щоденно 20 осіб, які не мають обмежень рухової активності, отримують харчування за талонами та самостійно відвідують відділ.
З метою приділення уваги людям, ветеранам війни, які мають трудові заслуги, та своєю самовідданою працею піднімали державу після світової війни в районі з вересня 2013 року запроваджено привітання з ювілеєм листівкою та подарунком осіб, яким виповняється 90, 95, 100 років. У вересні поточного року свій ювілей святкують 5 осіб, які перебувають на обліку у Територіальному центрі соціального обслуговування..
У відділенні соціально – побутової адаптації надання соціально – педагогічної послуги «Університет третього віку» за факультетом «Комунікаційних та інформаційних технологій» запроваджено на базі Університету «Україна». Крім того, 16 вересня 2013 року відбулося відкриття двох нових факультетів Університету третього віку «Основи медицини» та «Правознавcтва» для людей похилого віку, що мають освіту будь-якого рівня, та зацікавлені брати участь в освітніх програмах.
Для здійснення соціальної, медичної, трудової та психологічної реабілітації дітей з дитячим церебральним паралічем, розумово відсталих дітей та дітей з органічним ураженням центральної нервової системи з порушенням психіки, забезпечення умов для формування соціально-адаптивної та соціально-продуктивної особистості в районі функціонує відділення соціально-медичної реабілітації дітей з дитячим церебральним паралічем, розумово відсталих дітей та дітей з органічним ураженням центральної нервової системи з порушенням психіки.
На сьогодні у відділенні перебуває 64 дитини - інваліда, працює 6 груп. Також приймаються діти, які відвідують тільки консультативні заняття із спеціалістами центру. Функціонує спортивний зал, що сприяє формуванню навиків хворих дітей у ходьбі, укріпленню вестибулярного апарату та усіх груп м’язів. Також використовуються параподіуми, які допомагають розвивати рефлекторний механізм, що забезпечує функцію збереження рівноваги. Встановлено гірку, заняття на якій формують координацію рухів та розвивають глибоке дихання у дітей.
Відділення забезпечено сучасними меблями, спеціальними іграшками, необхідним реабілітаційним обладнанням, а саме: апарати для пресотерапії, вакуумної та ударнохвильової терапії, терапевтичні кушетки, інгалятор, багатофункціональне дитяче обладнання «Альма». Облаштовано сенсорну кімнату, яка діє на покращення роботи органів слуху, зору та рухових рецепторів.
У відділенні створені належні умови для здобуття загальної середньої освіти.. На сьогоднішній день 32 дитини-інваліда здобувають загально середню освіту у різних спеціалізованих навчальних закладах.
Протягом 8 місяців 2013 року відділенням надано реабілітаційних послуг 1220 дітям – інвалідам.
Завдяки реабілітаційним заходам діти, які пересувалися тільки на візку, сьогодні можуть ходити за допомогою ходунків, навчились тримати, олівець та пензлик.
Наприкінці хочу зазначити, що соціальне спрямування державної політики, демографічна ситуація, економічне становище в країні дозволяють охоплювати заходами соціального захисту на державному та місцевому рівнях все більш широкі верстви населення.
За звітний період такими заходами охоплено 70,8 тисяч кожний п¢ятий мешканець Святошинського району.
Джерело: управлінні праці та соціального захисту населення Святошинського району.