Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Трудові права жінок

Опубліковано 23 вересня 2013 року о 12:24

Серед всіх цінностей Конституція України, як основний закон нашої держави, підкреслює пріоритет сім'ї, материнства і дитинства, вказуючи на обов'язковість їх захисту державою. Однак трудові права жінок часто порушуються, а ефективних механізмів захисту цих прав не так вже й багато, або ж в силу певних обставин ними не користуються.

Праця жінок регулюється системою спеціальних норм, що забезпечують особливу охорону праці жінок у порівнянні з загальними трудовими нормами, саме з цієї причини дані норми виведені в окрему главу трудового законодавства. Це трудові пільги, необхідні для захисту фізіологічних особливостей жіночого організму, його материнської, дітородної функції від виробничих шкідливих факторів, а також виконання соціальної ролі в суспільстві. Не будемо забувати про те, що, не дивлячись на рівність прав чоловіків і жінок, жінкам потрібні більш лояльні умови в силу їх фізіологічних особливостей. Глава 12 КЗпП України спрямована на підтримку сім'ї, материнства, батьківства та дитинства з боку трудового законодавства.

В основу сучасного законодавства закладені основоположні конституційні принципи. Одним з них виступає принцип рівності. З проблемою працевлаштування, обумовленої підлогою або віком, у житті доводилося стикатися багатьом жінкам. Нерідко роботодавці в якості основного критерію для працевлаштування вказують стать майбутньої працівника - чоловічий.

Роботодавець, приймаючи на роботу жінку, побоюючись можливих труднощів, які можуть виникнути при їїпрацевлаштуванні (вагітність, вихідудекретнувідпустку, доглядзадитиною), намагається максимальнимчином застрахувати ризик можливих для нього несприятливих наслідків. Це можуть бути різні, як правило, усні зобов'язання, вимога вийти на роботу з відпустки по догляду за дитиною раніше встановленого законом строку під приводом збереження місця роботи.

Разом з тим державні механізми захисту використовуються в таких ситуаціях досить рідко.

Таким чином, можна зробити висновок, що працевлаштування жінок ставиться в залежність відвідповідних правових умов, які створює держава, і від волі роботодавця. Проблема пошуку підходящої роботи змушує жінок погоджуватися на такі умови праці, які не дозволяють їм скористатися передбаченими законом гарантіями та пільгами. Тому, особливу значимість здобуває право на охорону праці жінок. Сучасне законодавче регулювання в цілому враховує фізіологічні особливості жіночого організму. Разом з тим у порівнянні з раніше діючим радянським законодавством рівень охорони здоров'я жінки в достатній мірі знизився. В даний час законодавець менше вводить заборон, а більше обмежень, які дають можливість використовувати жіночу працю, якщо на це отримано згоду жінки і відсутні протипоказання за станом здоров'я.

Держава забезпечує охорону праці жінок не тільки за допомогою обмежень, але і заборон. Наприклад, Кодекс законів про працю та Закон України «Про охорону праці» (14 жовтня 1992 р.) встановлюють особливі умови праці жінок.

І так, законодавством заборонено: застосування праці жінок на важких роботах, на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних роботах (за винятком санітарного та побутового обслуговування); залучення жінок до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми. Граничні норми підіймання і переміщення вантажів  при чергуванні з іншою роботою - 10 кг, а при постійному підйомі і переміщенні вантажів - 7 кг. Сумарна вага переміщуваних вантажів не повинен перевищувати 350 кг при підйомі з робочої поверхні і 175 кг - з підлоги. Законодавство встановлює пільговий режим робочого часу для жінок. Зокрема, обмежується застосування праці жінок у нічний час. Нічна робота для жінок допускається тільки як тимчасовий захід або в силу особливої необхідності (наприклад, для медичних працівників, працівників харчової промисловості).

Законодавство сприяє поєднанню трудової діяльності з материнством. Вагітним жінкам знижуються норми виробітку або вони переводяться на більш легку роботу. Забороняється залучення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, до нічних, надурочних робіт, роботи у вихідні дні, направлення їх у відрядження. Заборонено відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов'язаних з вагітністю або наявністю дітей. На охорону здоров'я жінок спрямовані положення законодавства, що полегшують працю вагітних жінок і жінок, які мають дітей. При цьому законодавець спробував в максимальній мірі захистити вагітних жінок, закріплюючи обов'язок роботодавця зберегти за вагітною жінкою середній заробіток, у разі проходження обов'язкового диспансерного обстеження в медичних установах або до надання вагітним жінкам іншої роботи, що виключає вплив несприятливих виробничих факторів.

І останнє, на що необхідно звернути увагу, - це право на відпочинок. Законодавець передбачає додатковий час відпочинку для жінок. Зокрема, це додаткові відпустки і перерви.

На законодавчому рівні закріплено дуже багато положень, які в тій чи іншій мірі закріплюють пільговіправа жінок на працю, звичайно, їх потрібно знати і користуватися в процесі трудової діяльності. Описати все, на що має право жінка в одній статті неможливо, однак всі повинні знати, що такі права є. Кожній жінці в залежності від її статусу (годуюча, яка має дитину інваліда, яка має дитину до 3-х років і т.д.) надається свій «набір» пільг, тому в кожному конкретному випадку, якщо ви вважаєте, що ваші трудові права порушуються, зверніться до фахівця, який роз'яснить вам ваші права.

На закінчення слід зазначити, що сьогодні сформувалася законодавча база захисту трудових прав жінок. Українське законодавство в цілому відповідає вимогам міжнародно-правових стандартів у сфері захисту трудових прав жінок. Хочеться сподіватися, що відповідні правові норми будуть реалізовуватися на практиці, а законодавчі органи країни спробують закріпити нові механізми, що забезпечують ефективний захист прав та законних інтересів жінок.

Необхідно пам'ятати, що реалізація цих самих правових норм можлива тільки при наявності бажання іпрагнення жінки захистити свої права.

 

Джерело: Святошинське районне управління юстиції у м. Києві


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux