Туберкульоз – проблема №1 в Україні!
У 1993 році в Україні була зареєстрована епідемія туберкульозу. Це захворювання продовжує поширюватись і зараз. Здоров'я всіх залежить від кожного, тому зараз кожному потрібно знати про небезпеку туберкульозу, його симптоми та особливості перебігу цього захворювання. Той, хто це знає, зможе за потреби "впізнати" хворобу, своєчасно звернутися до лікаря та почати лікування. Можливо, знаючи про особливості хвороби, Ви зможете вберегти життя та здоров'я собі або комусь із своїх близьких.
Туберкульоз - це інфекційне захворювання, що може вражати різні органи та системи органів людини. Характеризується розвитком специфічних патологічних змін у тканинах органів людини. Зараз туберкульоз виліковний.
Найбільш поширеною інфекційною формою цього захворювання є туберкульоз легенів.
Збудником туберкульозу ємікобактерія туберкульозу, так звана паличка Коха, що дуже стійка до впливів зовнішнього середовища.
Туберкульоз передається повітряно-крапельним та повітряно-пиловим шляхом(при розмові, через кашель, чхання, поцілунки): паличка Коха виділяється у навколишнє середовище разом з краплинками слини чи мокроти хворого на відкриту форму туберкульозу. Ці заражені краплинки можуть осідати на частинках пилу, тому є небезпека зараження туберкульозом людини, що потім вдихне цей пил.
Найбільш ймовірне зараження людини, у якої на момент "зустрічі" зі збудником туберкульозу послаблений імунітет. Причиною цього може бути перевтома, недостатнє або нераціональне харчування, стрес, наявність інших захворювань, що призводять до порушення функціонування імунної системи людини.
Групи ризику:
- люди, що часто контактують із хворим на відкриту форму туберкульозу;
- хворі люди з послабленою імунною системою ( до них відносяться ВІЧ-інфіковані та хворі на СНІД);
- люди, що вживають наркотики або зловживають алкоголем;
- люди, що не мають житла або живуть у поганих умовах, погано або недостатньо харчуються;
- люди, що переживають часті стреси або перевтомлюються;
- діти, у яких імунні система ще не до кінця сформована;
- літні люди (через вікове послаблення імунної системи).
Основні симптоми туберкульозу:
- кашель, що триває більше 2-3 тижнів;
- підвищена температура тіла без видимої причини, що тримається більше 5-7 днів;
- задишка та біль в області грудної клітки;
- втрата ваги без видимої причини;
- пониження або відсутність апетиту;
- постійна загальна слабкість;
- підвищена втомлюваність;
- сильне потовиділення, особливо вночі;
- наявність крові у мокроті. що виділяється при кашлі.
На ранніх стадіях перебіг хвороби "прихований". Хвора людина часто вважає, що це лише перевтома або звичайна застуда, і звертається до лікаря вже на пізніх стадіях захворювання, коли вилікувати туберкульоз стає набагато складніше.
Якщо Ви помітили у себе симптоми, схожі на вищевказані, тим більш якщо Ви належите до якоїсь з груп ризику, Вам необхідно терміново звернутися до лікаря та пройти обстеження. Порадьте також звернутися до лікаря своїм родичам та знайомим, якщо помічаєте у них схожі симптоми та якщо вони належать до груп ризику. Необхідно обов'язково пройти обстеження людям, що перебували у тісному контакті з особою, хворою на туберкульоз. Дуже важливо почати лікування своєчасно, а обстежитися зайвий раз нікому не зашкодить.
Відповідно до діючого законодавства та Національної програми боротьби з туберкульозом, лікування туберкульозу в Україні проводиться безкоштовно. Лікувальні заклади України мають бути забезпечені всіма необхідними протитуберкульозними препаратами.
Більшість пацієнтів добре переносять сучасні протитуберкульозні препарати. Вони можуть, звісно, мати певний негативний вплив на організм, але цей вплив компенсується після припинення лікування. В будь-якому разі той ризик, що виникне для здоров'я та життя людини, якщо вона не буде лікувати туберкульоз, набагато більший, ніж той, що може виникнути при прийомі протитуберкульозних препаратів.
Лікування туберкульозу триває близько року, але згідно із Законом України "Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз" від 05.07.01, ст. 20, на весь період лікування хворого на туберкульоз за ним зберігається місце роботи, тому Ви можете не боятись втратити роботу, якщо захворіли на туберкульоз та потребуєте лікування. Окрім того, згідно з сучасними програмами лікування, строк перебування пацієнта в лікарні значно скорочений, деякі форми туберкульозу лікуються у денних стаціонарах, а на певних стадіях лікування пацієнт може перебувати у себе вдома.
Для того, щоб не заразитися туберкульозом, треба вживати профілактичних заходів:
- уникати контактів з хворими на відкриту форму туберкульозу;
- сприяти тому, щоб люди, у яких спостерігаються симптоми, схожі на туберкульозні, обов'язково пройшли обстеження на туберкульоз;
- по можливості поліпшити свої життєво-побутові умови та збалансувати харчовий раціон;
- уникати перевтоми та стресів;
- займатися фізичною культурою, спортом;
- відмовитись від шкідливих звичок, що послаблюють імунітет;
- робити дітям щеплення проти туберкульозу - вакцинація та ревакцинація БЖД;
- дорослим - проходити щорічне флюорографічне обстеження у поліклініці;
- дотримуватись правил особистої гігієни;
- ретельно провітрювати приміщення;
- уникати старих, покинутих приміщень із скупченнями пилу.
! Пам'ятайте !
Туберкульоз є проблемою не лише в Україні, а й в усьому світі. Ситуація в світі залежить від загальної ситуації в окремих країнах, а стан здоров'я населення країни формується кожним громадянином країни, тому залежить від кожної людини та особисто від Вас. Якщо Ви дотримуєтесь правил профілактики туберкульозу, проходите щорічне обстеження, розповідаєте про небезпеку туберкульозу своїм знайомим та вчасно звертаєтесь до лікаря, коли погано себе почуваєте, Ви робите свій внесок у здоров'я населення України та всього світу.
Телефон Національної гарячої лінії по туберкульозу: 8 800 503 0 800
(всі дзвінки зі стаціонарних телефонів по Україні безкоштовні)
Джерело: Святошинський районний у м. Києві центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.