ВІЛ-інфекція залишається головною проблемою охорони здоров'я в Європейському регіоні ВООЗ, а в східній частині Регіону епідемія розвивається найшвидшими темпами у світі


Європейський план дій з ВІЛ / СНІДу на 2012-2015 рр. - це терміновий заклик до дії, звернений до 53 держав - членів Регіону, з метою вжиття заходів у відповідь на виклик, який епідемія ВІЛ кидає системам охорони здоров'я в Європі.
У цьому Регіоні, що має багатий досвід реалізації ефективних стратегій і програм, є всі можливості
Цей План вводить в дію Стратегію ЮНЕЙДС в області ВІЛ / СНІДу на
2011-2015 рр. і розроблену ВООЗ Глобальну стратегію сектора охорони здоров'я з ВІЛ / СНІДу на 2011-2015 рр. План дій був схвалений 53-ма державами - членами Європейського регіону на сесії Європейського регіонального
комітету ВООЗ, що відбулася у вересні 2011 року в столиці Азербайджану Баку.
У той час, як у всьому світі число нових випадків ВІЛ-інфекції скорочується, в країнах Східної Європи та Центральної Азіі воно продовжує зростати. Хоча число діагностованих випадків СНІДу та показники смертності від СНІДу в Європейському регіоні в цілому знизилися, у Східній Європі та Центральній Азії за період 2001-2009 рр. розрахункове число смертей, обумовлених СНІДом, збільшилося в чотири рази.
В Регіоні до ключових груп, що піддаються підвищеному ризику контакту з джерелом ВІЛ та інфікування ВІЛ, відносяться:
- споживачі ін'єкційних наркотиків (СІН) і їх статеві партнери;
- чоловіки, які займаються сексом з чоловіками (ЧСЧ), трансгендерні особи,
працівники секс-бізнесу;
- в’язні;
- мігранти.
Епідемія ВІЛ-інфекції в Європі, як і раніше, сконцентрована в цих ключових групах населення та поки не стала генералізованою серед населення в цілому.
В деяких країнах Східної Європи та Центральної Азії в 2009 році більше 60% вперше діагностованих випадків ВІЛ-інфекції припадало на СІН. У 2009 році в Західній і Центральній Європі на ЧСЧ припадало більше половини всіх нових випадків ВІЛ-інфекції, і за попередні п'ять років ці показники помітно зросли.
Чи можна вберегти себе від ВІЛ/ СНІДу?
На сьогодні ВІЛ-інфекція не має радикальних засобів лікування, тому головною зброєю в боротьбі з поширенням вірусу є попередження нових випадків інфікування. У зв'язку з цим, необхідно:
• приймати правильні щодо свого здоров'я рішення, намагатися протистояти таким факторам ризику, як потреба експериментувати, самоутверджуватись під тиском з боку однолітків;
• уникати випадкових статевих контактів, бо чим більше сексуальних партнерів, тим вищим є ризик інфікування; застосування презервативів значно знижує можливість інфікування партнера не тільки ВІЛ, але й збудниками венеричних захворювань, вірусних гепатитів;
• уникати сексуальних стосунків з особами, що вживають наркотики;
• пам'ятати, що венеричні хвороби сприяють поширенню ВІЛ, а тому їх потрібно терміново лікувати;
• важливо знати, що вагітні ВІЛ-інфіковані жінки можуть запобігти народженню хворої на ВІЛ-інфекцію дитини, якщо вони якнайраніше звернуться в жіночу консультацію, для проведення профілактичного лікування.
Джерело: КНП «ЦПМСД № 3» Святошинського району