Вірусні гепатити та їх профілактика


Враховуючи, що вірусні гепатити, особливо вірусний гепатит С, вважаються головною причиною хронічних хвороб печінки та інших органів і систем організму людини, рання діагностика і кваліфіковане лікування хворих стає важливим у збереженні здоров’я, запобіганні розповсюдженню вірусних гепатитів, а також попередженні матеріальних та економічних збитків.
На сьогодні відомо 9 видів вірусів, які пов’язують з патологією печінки (А, В, С, Д, Е, G, TTV, SENV, F). За медичними та соціально-економічними характеристиками найбільшу значимість мають гепатити: А, В, С, Д і Е.
У м.Києві, в т.ч. Святошинському районі, реєструються вірусні гепатити А, В, С. Так, за 6 місяців 2016 року відмічено зростання на 32,6% захворюваності на всі форми вірусних гепатитів. У Святошинському районі зростання на 35,0%. Питома вага гострого вірусного гепатиту А склала 31,2%, В - 12,8%, С - 7,5%, хронічних вірусних гепатитів - 47,1%. По Святошинському району: 34,0%, 10,0%, 20,0% та 30,0% відповідно.
Усі вірусні гепатити антропонози. Існує два основних шляхи зараження - фекально-оральний та парентеральний.
Фекально-оральним шляхом передаються вірусні гепатити А та Е. Головними чинниками передачі є вода, інфіковані харчові продукти. Можливий побутовий шлях зараження, так як вірус стійкий в зовнішньому середовищі, куди він виділяється з калом.
Профілактикою вірусних гепатитів А і Е є вживання доброякісної питної води, виконання вимог технології приготування їжі, дотримання правил особистої гігієни, в т.ч. регулярне миття рук.
За 6 місяців 2016р. в м.Києві досліджено 64 проби води, в т.ч. 36 проб питної води. Антиген вірусу гепатиту А в пробах води не виявлено.
Інфікування парентеральними вірусними гепатитами В, С, Д, TTV, SENV, F можливе: під час проведення парентеральних маніпуляцій; при повторному використанні одноразових шприців; при безладних статевих зносинах без презервативів; при проколюванні вух, татуюванні тощо.
Головним в профілактиці парентеральних вірусних гепатитів є:
попередження заражень через інфіковані інструменти;
дотримання безпечного сексу;
дотримання правил особистої гігієни в побуті;
профілактичні щеплення проти вірусного гепатиту В;
своєчасне виявлення, ізоляція, лікування хворих та проведення дезінфекції в осередку.
Таким чином, дотримання зазначених вище заходів з профілактики вірусних гепатитів та раннє звернення по медичну допомогу допоможуть запобігти захворюванням, ускладненням, летальним випадкам, а головне - збереже здоровою печінку.
Джерело: Санепідслужба Святошинського району (лікар-епідеміолог О.Л.Громашевська)