Визнання проблеми – перший крок до її вирішення
Є сім’ї, які уникають визнання проблем. Вони характерні тим, що заперечують проблеми «в своєму домогосподарстві». І на це у них є свої причини. Як говорять, спеціалісти Святошинського районного у м. Києві центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді: «Визнання проблем сім'єю має під собою:
- розуміння суті проблеми;
- готовність сім'ї вирішувати свої проблеми;
- мотивацію змінити ситуацію на краще».
Проте визнання проблем в сім'ї вимагає від неї вміння дивитися і бачити себе з боку. Як ми добре знаємо, «дивитися і бачити невтішні картини неприємно». Особливо, якщо вони стосуються самих себе. Тому природа підказала нам розумний хід: навчитися придумувати пояснення. Ми навчилися придумувати пояснення багатьом незрозумілим речам. І тут головне те, що ми самі в них і віримо. Тому ми можемо пояснити, що «п'ємо від поганого життя», «б'ємо від такого характеру», «беремо чуже від генів »... І так до нескінченності.
Ось так сталося і в одній родині. Мама пояснила спеціалістам Центру, що «вона не б'є дитину, а лише виховує його, і хоче тільки того, щоб з її дитини вийшов справжній чоловік». Права мама чи ні, займаючись рукоприкладством? На наш погляд - Ні. Але на погляд мами - вона права.
Зрозуміло, що зіткнувшись з такою сім'єю, спеціалісту Центру доведеться бути дуже хорошим знавцем людських душ, вміти пояснювати родині на їх мові, що відбувається і як це може позначитися на сім'ї в майбутньому.
Що може порадити спеціаліст в подібній ситуації?
1. Не доводити свою правоту! Не слід починати доказувати в стилі: «Ви не праві» Адже зрозуміло, що якщо це в сім'ї відбувається, значить, цьому є свої причини. Ці причини абсолютно реальні з точки зору сім'ї. Саме тому родина не бачить в цьому проблеми.
2. Розпочати потрібно із з'ясування причини! Слід почати з обговорення причин того, що відбувається. Це слід робити без зайвих емоцій, які в даному випадку тільки провокуватимуть захисні реакції у клієнта. Нам же необхідно добитися співробітництва.
3. Як змінити ситуацію? Якщо причини стануть зрозумілими, то тільки зараз слід думати про те, як перетворити застарілі моделі поведінки в сім'ї. Це, як правило, займає досить багато часу, тому слід запастися терпінням.
Сім'ї, що уникають визнання проблем:
- Не вважають існування проблеми взагалі.
- Не бажають їх вирішувати.
- Не знають, як це зробити.
З різними проблемами зустрічаються спеціалісти Центру. От наприклад: для батьків деякі ситуації не є суттєвими і вони можуть цілком спокійно ігнорувати такі соціально значущі проблеми, як залежність від ігрових автоматів або пропуски дитиною школи.
Найчастіше зайняті своїми справами батьки останніми дізнаються, що їх дитина прогульник, наркоман…
Джерело: Святошинський районний у м. Києві центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді