Як допомогти дитині пережити лихо


У рамках співпраці Святошинського районного у м.Києві центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та районного управління освіти, з метою допомоги школярам із родин вимушених переселенців із АР Крим та регіонів проведення АТО; із родин, які пережили втрату (родини загиблих) та родин мобілізованих або добровольців, на минулому тижні на базі Центру відбулась чергова методична зустріч спеціалістів служб.
Соціальні педагоги, психологи, фахівці Центру розглянули особливості переживання стресу у дітей різного віку та обговорили методи допомоги дітям, які пережили лихо.
Було відзначено, що робота з учнями не може обмежуватися тільки межами дитячого колективу, а повинна включати в себе клопітку і постійну допомогу та просвітницьку роботу в родині.
Рекомендації батькам та родичам дитини, яка пережила лихо:
- Розмовляйте зі своєю дитиною, відповідайте на його запитання.
- Дуже уважно прислухайтеся до того, що говорить дитина. Дуже корисно повторення слів дитини. Наприклад: "Ти боїшся, що ...". Це допоможе вам і дитині прояснити почуття.
- Не втомлюйтеся запевняти дитину: "Ми разом. Ми піклуємося про тебе". Ці запевнення повторюйте багаторазово.
- Доторкайтеся до дитини, обіймайте його якомога частіше - дотики дуже важливі для дитини в цей період.
- Не шкодуйте часу, укладаючи дитину спати, розмовляйте з нею, заспокоюйте її.
- Не обтяжуйте дитину провиною за його власну реакцію і не намагайтеся насильно зробити малюка стійким, сильним, сміливим.
- Не читайте моралі, не карайте в цей період.
- Не вимагайте від дитини бути колишньою, такою, як раніше. Багато колишніх вимоги до неї стають вже надмірними (наприклад, вчитися тільки на «12», нічого не боятися), і тимчасово ці планки доведеться знизити.
- Не намагайтеся маніпулювати дитиною, використовуючи її любов до вас. Наприклад, не варто говорити: "Ти що весь час сумний. У мене ж серце від цього болить".
- Не робіть дитину жертвою у розмовах з іншими людьми, особливо в ситуаціях, коли вона може це чути.
- У вашому спілкуванні з дитиною створюйте можливість для проговорювання та відреагування її страхів.
Джерело: Святошинський районний у м. Києві центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді