Як запобігти поліомієліту


21 червня 2002 року відбулась сертифікація Європейського регіону, в т.ч. України, як території вільної від поліомієліту. Досягнуто цього було лише завдяки створенню стійкого популяційного імунітету, шляхом охоплення 95-98% дитячого населення плановою вакцинацією та проведення додаткових імунізаційних заходів.
Натепер у світі залишається тільки 4 країни ендемічні з поліомієліту (Індія, Пакистан, Афганістан, Нігерія).
Враховуючи, що історія поліомієліту налічує понад 3500 років, коли хвороба забирала здоров’я та життя багатьох людей через відсутність ефективних засобів профілактики та лікування, розробка у 1950-х роках вакцинних препаратів проти поліомієліту дозволила ВООЗ започаткувати програму глобальної ліквідації цієї інфекції.
Ліквідація інфекційної хвороби означає викорінювання нозологічної форми інфекційної хвороби за рахунок знищення (ерадикації) збудника як біологічного виду в глобальному масштабі.
Згідно з останнім аналізом заходів по боротьбі з поліомієлітом на 25-й нараді Регіональної комісії по сертифікації ліквідації поліомієліту, що відбулася 23-25 серпня 2011 р. у Копенгагені, строки глобальної ерадикації передбачені до 2018 р..
Проте Україна опинилась на порозі повернення у період епідемій поліомієліту. Так, у 2015 році вже зареєстровано 2 випадки цього захворювання у дітей, які не були щеплені проти поліомієліту.
Як свідчить аналіз, в країні охоплення щепленнями дітей складає менше 50% підлеглих, а дітей до 1 року життя – 14%.
У Святошинському районі міста Києва за 8 місяців 2015 р. план профілактичних щеплень виконано на такому рівні: вакцинація на 38,3%, ревакцинація – у 18 місяців - на 47,8%, у 6 років – на 38,7%, у 14 років – на 30,3 %.
Причинами низького рівня охоплення щепленнями дітей залишається:
медичні протипоказання,
відмови батьків від імунізації дітей,
відсутність або недостатнє забезпечення імунобіологічними препаратами закладів охорони здоров’я.
Однак зупинити подальше погіршення епідемічної ситуації в Україні – наше першочергове завдання, але на це дуже мало часу при великій кількості сприятливих до поліомієліту дітей.
Припинити циркуляцію вірусу в країні можливо тільки проведенням профілактичних щеплень, в тому числі додаткових турів масової імунізації, які передбачено здійснити найближчим часом.
Вакцинопрофілактика є і буде провідною складовою стратегії та тактики збереження Україною статусу держави вільної від поліомієліту.
А після глобальної ерадикації поліовірусів протягом п’яти років буде припинено імунізацію проти поліомієліту в усіх країнах.
Шановні мешканці Святошинського району, тільки з вашою допомогою світ зможе звільнитись від страшної інфекційної хвороби – поліомієліту.
Джерело: Санепідслужба Святошинського району О.Л.Громашевська