Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Збережемо первоцвіти! В Україні стартувала загальнодержавна операція «Первоцвіт-2014»

Опубліковано 17 лютого 2014 року о 11:02

У весни багато прикмет. Одна з них – поява первоцвітів. Та разом з появою перших весняних квітів на території України і суміжних країн надзвичайно великих обсягів набуває і торгівля ранньоквітучими весняними рослинами - так званими первоцвітами. Практично усі наші первоцвіти охороняються або Червоною Книгою України, або регіональними Червоними списками, а деякі вже знаходяться на межі повного знищення. Серед стрімко зникаючих рідкісних первоцвітів усі види пролісків, білоцвітів, сон-трави, диких тюльпанів, шафранів й добре відома нам черемша або цибуля ведмежа. Масовий збір на продаж квітконосів рідкісних рослин призводить до послаблення, а у невеличких місцезростаннях до повного пригнічення насіннєвого поновлення.

В період з 11 лютого по 31 травня 2014 року проводиться загальнодержавна операція "Первоцвіт-2014". Під час операції перевіряється дотримання вимог природоохоронного законодавства в місцях зростання найбільших популяцій ранньоквітучих рослин на території України та здійснюються рейдові заходи у місцях продажу рідкісними видами ранньовесняних червонокнижних видів рослин.

Згідно законодавства України, здійснюючи торгівлю рідкісними та зникаючими видами рослин та їх рештками, громадяни порушують закони України „Про рослинний світ „Про охорону навколишнього природного середовища", "Про Червону Книгу України", та згідно ст. 88, 88-1, 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення караються штрафами.

Однак, попре всі заборони, торгівля первоцвітами давно набула як всеукраїнського так і міжнародного масштабу. Починаючи від збору квітів до роздрібної торгівлі працює добре налагоджений ланцюг. Перші квіти, які потрапляють у київські підземні переходи з Криму проходять наступний шлях: збір квітів - оптові ринки у Сімферополі і Джанкої - перевалочні пункти - оптовий продаж на вокзалах та ринках у місцях реалізації - роздрібна торгівля у Києві, Дніпропетровську, Харкові.

Розповсюджена думка, що ранньовесняні проліски збирають бабусі у найближчому лісі, є хибною. Адже, проліски, які ростуть на півночі України і, зокрема, на Київщині, дуже рідко квітують раніше за другу половину березня. Усі ж первоцвіти, що продаються до цього, привезені з Криму. Зрозуміло, що бабусі, які реалізують проліски на вулицях, ринках і переходах, не мають змоги щодня їздити до Криму, збирати квіти і везти їх (у кількості кількох букетиків!) до великих міст. Натомість первоцвіти везуться великими оптовими партіями, по кілька десятків тисяч квіток у кожній. У місцях їх зростання , квіти косять сотнями тисяч, потім вибирають з викошеного те, що можна використати для виготовлення букетиків. Нереалізований товар швидко в'яне, тому його просто викидають.

Збирання первоцвітів дуже шкодить природі тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю нівечаться рослини. Зірвати стеблину з трьома первоцвітами означає, що загинуло 45–60 насінин. І, як наслідок – відсутність нових рослин.

Операція «Первоцвіт» проводиться в Україні щороку, але, тим не менш, торгівля пролісками не припиняється. Бажання людей збагатитися не знає меж.

Закликаємо всіх небайдужих до навколишнього середовища громадян приєднатися до державної операції "Первоцвіт 2014", проявити екологічну свідомість - не зривати, не продавати і не купувати перших весняних квітів заради збереження унікальної української природи.

Шановні мешканці Святошинського району! Не залишайте без уваги жодного факту торгівлі первоцвітами та звертайтеся з вимогою припинити це правопорушення до міліції, або письмово до Державної екологічної інспекції в м. Києві (04071, м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 4)

 

Джерело: відділ з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю за поданням сектору екології.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux