1 грудня відзначали Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Перші випадки захворювань (пневмоцистна пневмонія, саркома Капоші тощо), при яких виявлявся дефіцит клітинного імунітету, що дозволяло розвитку цих хвороб як прояву опортуністичних захворювань, були описані у США, в 1981р. А поняття синдрому набутого імунодефіциту (СНІД) уведено M.S.Gottlib у 1982р.
У тому ж році запроваджена система епідеміологічного нагляду за СНІДом .
Збудник (вірус імунодефіциту людини-ВІЛ - ретровірус) СНІДу був виділений в 1983р.
Ретровіруси належать до групи повільних інфекцій.
Виключна генетична мінливість дозволяє вірусу вижити в інфікованому організмі.
У зовнішньому середовищі вірус стійкий до впливу ультрафіолетового опромінення та іонізуючої радіації. Він зберігається у висушеному стані 4-6 днів при температурі 22ºС, а при більш низькій – значно довше.
Джерело збудника – хвора людина на будь-якій стадії: від вірусоносійства до розгорнутих клінічних проявів хвороби.
Існує три шляхи передачі вірусу від людини до людини:
- статевий,
- ін’єкційний,
- вертикальний – від вагітної матері до плоду.
Сприйнятливість до ВІЛ-інфекції дуже висока, майже 100%.
Глобальне розповсюдження інфекції проявляється багаточисельними епідеміями в різних регіонах світу з особливою динамікою розвитку, особливістю шляхів передачі, різною чисельністю інфікованих, рівнем летальності та прогнозом подальшого розвитку епідемії.
В Україні з 1987 року офіційно зареєстровано 321382 нових випадки ВІЛ-інфекції, від СНІДу померло 46024 людини. Найбільш ураженими ВІЛ-інфекцією регіонами є Дніпропетровська, Одеська, Донецька, Київська й Миколаївська області, а також м. Київ.
За оцінкою експертів з 2014 року епідемічна ситуація у нашій країні стрімко погіршується.
У 2013-2017 роках через скорочення програм по боротьбі зі СНІДом стало черговою причиною цього.
Україна залишається лідером у Європі за масштабами поширення ВІЛ-інфекції. Станом на 1 травня 2018 року на обліку в країні перебуває 143766 ВІЛ-позитивних пацієнтів.
Починаючи з 2008 року, українці найчастіше інфікуються через незахищений секс. У 2017 році цей показник склав 64%. Більшість випадків інфікування ВІЛ в Україні сьогодні реєструються у молодих людей віком від 15 до 30 років.
Профілактика СНІДу:
Засоби специфічної профілактики (вакцинація) на сьогоднішній день відсутні.
Єдиним способом запобігання інфекції є уникнення ситуацій, що несуть ризик зараження, таких як спільне використання голок та шприців або практикування небезпечних статевих відносин.
Велике значення має максимально раннє виявлення інфікованих осіб, суворий контроль за донорською кров’ю, її препаратами, трансплантатами на наявність ВІЛ, робота серед населення з санітарної просвіти.
Для розв’язання проблем в Україні прийнята загальнодержавна цільова соціальна програма протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки.
Як наголосила в.о. міністра охорони здоров’я У.Супрун, план України – подолати епідемію до 2030 року.
Нагадуємо, що кияни, в т.ч. мешканці нашого району, консультацію з проблемних питань ВІЛ-інфекції/СНІДу можуть одержати в Київському міському центрі з профілактики та боротьби зі СНІДом, який знаходиться у Святошинському районі при Київській міській лікарні №5 по вул. Відпочинку, 11 (тел.409-20-80), або у свого сімейного лікаря.
Джерело: Лікар-епідеміолог Голосіївського МЛЦ – О.Л.Громашевська