11 квітня - Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона


11 квітня в усьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона. Цей день проводиться з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я і покликаний підвищити інформованість нашого суспільства про захворювання Паркінсона, надати підтримку хворим паркінсонізмом і їх сім’ям, а також зробити свій внесок у подолання цієї страшної недуги.
Ця дата вибрана не випадково. Адже саме 11 квітня народився англійський лікар Джеймс Паркінсон, який у 1817 році опублікував “Есе про тремтливий параліч”, завдяки чому увіковічнив своє ім’я. У ньому він описав 6 хворих людей, докладно зупинившись на таких характерних симптомах захворювання, як тремор спокою, патологічна хода та постуральна нестійкість, м’язова ригідність та інші. Також він оцінив їх динаміку при прогресуванні захворювання.
Як правило, ця страшна хвороба розвивається у віці після 40 років, але можливі випадки розвитку захворювання і в більш ранньому віці.
Хвороба Паркінсона є хронічним прогресуючим захворюванням центральної нервової системи, яке займає друге місце після хвороби Альцгеймера. Основні ознаки хвороби полягають в тремтінні рук, сповільненості рухів, скутості, болях, порушеннях рухової динаміки і психіки. Ця недуга призводить до інвалідності, залишаючи повну ясність свідомості. Походження хвороби до цих пір не з’ясовано. Факторами ризику розвитку захворювання вчені вважають вік, психоемоційні стреси, супутню судинну патологію на фоні атеросклерозу і артеріальної гіпертензії.
У світі налічується близько 6 млн хворих. Згідно з офіційною статистикою МОЗ України на 01.01.2013 року в Україні зареєстровано 23874 хворих на хворобу Паркінсона, що становить 63,7 на 100 тис. населення. Кожного року в Україні близько 2500 хворих вперше захворюють на цю недугу.
На сучасному етапі розвитку медицини неможливо передбачити, у кого розвинеться хвороба Паркінсона. На сьогоднішній день хвороба Паркінсона продовжує залишатися в когорті невиліковних хвороб. Основним завданням при лікуванні таких хвороб є покращення якості життя хворих. Якщо не лікуватися, якість життя різко знижується. Сучасна медицина має багато методів покращення стану хворого. Уразі вчасного діагностування та лікування пацієнти із хворобою Паркінсона можуть тривалий час продовжувати активне життя. Правильну схему лікування може призначити лише досвідчений лікар невролог.
Особлива проблема хворих паркінсонізмом полягає в нездатності обслуговувати себе, а також в непідготовленості близьких родичів до догляду за цими хворими. Тому захворювання являє собою серйозну соціальну проблему.
Джерело: ЦПМСД №3.