Головна  →  Новини  →  1 лютого 2017

До 80-річчя від дня смерті засновника нового українського театру Леся Курбаса

До 80-річчя від дня смерті засновника нового українського театру Леся Курбаса

З нагоди 80-річчя від того, як розстріляли видатного режисера, актора, теоретика театру Леся Курбаса в центральній районній бібліотеці «Свічадо» 31 січня 2017 року проведено літературний захід, на який запросили людей похилого віку та студентів «Університету третього віку» відділення денного перебування Територіального центру соціального обслуговування Святошинського району м. Києва.

Лесь Степанович Курбас (Олександр Зенон) народився 25 лютого 1887 року в місті Самбір (тепер Львівської області) у родині акторів галицького театру Степана та Ванди Курбасів. Дитинство і юнацькі роки пройшли в с. Старий Скалат (тепер Тернопільщина). Навчався на філософському факультеті Віденського та у Львівському університетах. Викладав у Київському та Харківському музично-драматичних інститутах.

Лесь Курбас є засновником театральних труп, серед яких «Молодий театр» у місті Києві, Київський драматичний театр та театр «Березіль» у Харкові, керівником якого був до свого арешту.

Як актор Лесь Курбас створив на сценах театрів ряду образи Гонти, Гурмана, Астрова, Хлєстакова, Едіпа, Макбета, Збігнєва (в «Мазепі» Славинського) та інші... Інсценізував ряд поетичних творів Т.Шевченка, П.Тичини. Вперше на українській сцені поставив вистави «У пущі» Лесі Українки, «Цар Едіп» Софокла, «Макбет» Шекспіра та п'єси М. Куліша: «Народний Малахій», «Мина Мазайло», «Маклена Граса».

Автор книги «Шляхи українського театру і «Березіль», агітп'єс, драм, численних статей з театрознавства. Переклав з німецької книгу «Мистецтво вмирає» В. Обюртена, драми і комедії, перекладав також з польської і французької мов. З норвезької переклав доленосний вірш «Березіль» Б. Бйорнсона. На кіностудії ВУФКУ Лесь Курбас поставив фільми: «Вендета», «Макдональд», «Арсенальці».

Леся Курбаса розстріляли у 1937 року. А реабілітували посмертно у 1957 році. З 1987 році ювілеї митця відзначаються за рішенням ЮНЕСКО. В Старому Скалаті відкрито Меморіальний музей митця. 6 грудня 2012 року в Київському Національному театрі ім. І. Франка відбувся вечір пам'яті до 125-річчя Леся Курбаса.

Присутні з задоволенням прослухали лекцію про його складний життєвий та творчий шлях.

 

Джерело: управління праці та соціального захисту

Перейти до спискуВерсiя для друку