24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом


В історії людства туберкульоз є одним з основних захворювань – «убивць». У сучасних публікаціях туберкульоз все частіше згадується серед так званих «відроджувальних» інфекцій.
Ураховуючи легкість механізму передачі інфекції (повітряно-краплинний), важливими стають біологічні властивості збудника.
До найбільш суттєвих епідеміологічних особливостей збудника туберкульозу можна зарахувати: формування стійкості до ліків, дезінфектантам та впливу зовнішнього середовища, здатність до трансформації в L-форму, фільтруючі та оскольчаті форми, які персистують всередині макрофагів організму людини з подальшою реверсією в початковий стан.
Україна знаходиться серед країн, для котрих характерний середній рівень захворюваності (від 30 до 100 випадків на 100 тисяч населення).
У 2015 році захворюваність на активні форми туберкульозу органів дихання зменшилась лише на 7,1 %, а на бацилярні форми навіть зросла на 1,1 %.
Незадовільною залишається ситуація в м. Києві, де в 2015 році захворюваність на активні форми туберкульозу органів дихання зросла на 2,2 %, на бацилярні форми – на 15,6%. Померло від туберкульозу 158 хворих.
По Святошинському району захворюваність на бацилярні форми туберкульозу зросла на 31,6%. Померло від туберкульозу 12 хворих.
Як свідчить епідеміологічний нагляд за туберкульозною інфекцією головними причинами, що викликають збільшення розповсюдження туберкульозу, є: погіршення соціально-економічних умов життя людей; зростання міграційних процесів; ріст чисельності соціально-дезадаптованих груп населення та контингентів, що перебувають у місцях ув’язнення, а також недостатнє фінансування лікувальних і профілактичних протитуберкульозних закладів.
Заходи боротьби з туберкульозом лишаються незмінними. Відсутність дієвого ефекту від їх проведення пов’язано з порушенням термінів та повноти охоплення ними підлеглих контингентів.
Так, з метою запобігання захворюванню на туберкульоз у м. Києві за рік профілактичними щепленнями проти туберкульозу охоплено 56,1 % підлеглих дітей. З них ревакциновано в 7 років 4,9 % . Через відмови від профілактичних щеплень проти туберкульозу не щеплено 2133 новонароджених. По Святошинському району – на 37,7 % та 11,8 % відповідно. Через відмови не щеплено 131 дитину.
Крім того, одним з основних заходів профілактики туберкульозу є раннє виявлення хворих. Проте за 2015 рік в м. Києві пробами Манту охоплено тільки 28,9 % дітей у віці 4-14 років (норма 95 %), по Святошинському району – 51,2 %.
При флюорографічному обстеженні 93 % обов’язкових контингентів виявлено 5 хворих на туберкульоз та 61 хворого на туберкульоз при обстеженні інших контингентів з груп ризику по зазначеному захворюванню.
На підставі викладеного санепідслужба нагадує населенню про необхідність проходження періодичних профілактичних флюорографічних обстежень , своєчасного виявлення туберкульозу у дітей та підлітків шляхом туберкулінодіагностики, проведення специфічної профілактики (вакцинації).
При появі у людини кашлю, підвищення температури тіла, задишки, постійної втомлюваності, втрати апетиту, безпричинної втрати ваги, підвищеного потовиділення, особливо вночі, необхідно обов’язково звернутись до лікаря.
А хворим на туберкульоз необхідно дотримуватись призначеного лікування, а також правил гігієни: кашляти, прикриваючи рот носовичком, який потрібно часто дезінфікувати, мати при собі плювальницю з дезінфікуючим розчином.
Закликаємо усе населення району берегти своє здоров’я і здоров’я інших людей, сприяти подоланню епідемії туберкульозу в країні!
Джерело: Санепідслужба Святошинського району (О.Л.Громашевська)