24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом
Україна має статус країни вільної від циркуляції дикого поліовірусу (ДПВІ).
04.05.2021р. Комітет з надзвичайних ситуацій відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил на двадцять восьмій нараді зазначив, що висока частота випадків зараження диким поліовірусом в світі стабілізувалась у другій половині 2020 року. У першому кварталі 2021р. число випадків зараження ДПВІ знизилась до 2 випадків в Пакистані і Афганістані проти 42 випадків за аналогічний період 2020 року.
Проте у 14% проб із навколишнього середовища у зазначених двох країнах були виділені дикі поліовіруси.
Також у 2021 році в одинадцяти країнах регіонів Африки та Східного Середземномор’я зареєстровані випадки зараження поліовірусом вакцинного походження. Спалахи були зареєстровані у Кенії та Сенегалі.
Наведена ситуація у світі та недостатній рівень виявлення випадків захворювань, які не виключають можливість поліомієліту, а також охоплення дітей щепленнями проти цього захворювання в Україні свідчить про високий ризик завезення та поширення поліомієліту на території України.
Головне місце в діях, спрямованих на боротьбу з поліомієлітом, посідає проведення імунізації, обсяг якої залежить від стану охоплення щепленнями різних вікових груп дитячого населення країни та існування певних груп ризику (мігранти, цигани тощо).
У довакцинальний період паралітичним поліомієлітом уражались тисячі та десятки тисяч людей, з яких до 10% помирало, а 40% ставали інвалідами.
Однак проблема поліомієліту не тільки не втрачає актуальності, а, навпаки, потребує ще більшої уваги.
Підтвердженням цьому стала реєстрація у вересні 2021 року 7 випадків поліомієліту в Рівненській області серед дітей однієї родини, які не були щеплені проти поліомієліту. Проводяться відповідні протиепідемічні заходи.
Україні для збереження статусу території вільної від поліомієліту, необхідно досягти 95% рівня рутинної імунізації дітей до 15 років і постійно його підтримувати.
Усі громадяни повинні зрозуміти, що вакцинопрофілактика є і буде провідною складовою стратегії і тактики глобальної ерадикації поліомієліту.
Джерело: Голосіївський МВ ДУ «Київський міський ЦКПХ МОЗ України»