Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

9 вересня 2014 року виповнюється 70 років від початку депортацій українців Польською Народною Республікою 1944-1951 рр. (фото)

Опубліковано 09 вересня 2014 року о 15:57
фото

Ця трагічна сторінка в історії нашого народу довгий час замовчувалась і не була публічною. Та і за часів незалежності не знайшла своєї підтримки на державному рівні.

З історичних документів відомо, що відліком масових депортацій українців з їхніх етнічних територій вважається укладання Угоди між Українською РСР та Польським Комітетом Національного Визволення від 9 вересня 1944 року "Про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР". Примусове виселення українців здійснювали з території Холмщини, Підляшшя, Лемківщини, Надсяння, Західної Бойківщини, а також з територій колишніх Дрогобицької та Львівської областей. Депортація відбувалася у чотири етапи.

З метою відродження історичної пам’яті та патріотичного виховання молоді, 9 вересня 2014 року, в Святошинському районі м. Києва відбулося урочисте зібрання з нагоди відзначення 70-річчя від початку депортацій українців Польською Народною Республікою 1944-1951 рр.. Поминальні заходи проходили в УПЦ КП Парафії Казанської ікони Божої Матері, що знаходиться на вул. Семиренка, 12.

Участь в історичному заході взяли поважні гості, серед яких, за дорученням голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації Іллі Вадимовича Сагайдака був присутній заступник керівника апарату Микола Пашинський, представники державної адміністрації, молодь та громадськість району.

Під час виступу перед присутніми Микола Васильович зазначив: - "Примусове виселення 700 тисяч українців з їхніх етнічних земель у складі Польської Народної Республіки 1944-1951 рр. було однією з найтрагічніших сторінок у новітній історії України. Цілеспрямована політика польської держави і діяльність польських шовіністичних організацій призвели до руйнування історичних і культурних цінностей Лемківщини, Холмщини , Підляшшя, Надсяння, поставили під загрозу знищення цілі етнографічні групи українського народу. Українці, польське суспільство і світова спільнота повинні засудити ці злочини, щоб вони більше ніколи не повторювалися".

Нагадаємо, перший етап депортації тривав до 1946 року. Внаслідок так званого "обміну населення" 482,800 тис. українців з гірських районів були примусово виселені у степи УРСР. Другий етап: 28 квітня 1947 року почалася операція Вісла. Офіційним приводом для депортації стало звинувачення УПА у вбивстві 28 березня польського генерала Кароля Сверчевського. Хоча заходи з проведення операції були розпочаті ще від січня 1947 року на західні та північні території польської держави були примусово переселені 150 тис. українців.

Одним із безпрецедентних фактів післявоєнної Європи було існування у Польській Народній Республіці колишнього гітлерівського концтабору в Явожно, де були ув’язнені кілька тисяч українців, які чинили опір операції Вісла. Третій етап відбувався у 1948 році. У цей час вглиб УРСР були примусово виселені 9125 українців. Четвертий етап: під час останнього етапу депортації були примусово переселені близько 32 тис. українців.

Під час заходу вшанували хвилиною мовчання загиблих українців та було відслужено поминальну панахиду.

Проведення даного заходу надихає молодь та громаду загалом, на відродження історичних подій нашої держави, на прояв любові та патріотизму до рідної землі і його народу.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux