Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Блискавка

Опубліковано 10 травня 2016 року о 11:42
фото

Блискавка - це гігантський електричний розряд, що виникає внаслідок електризації атмосфери під час грози. Ми бачимо частіше за все лінійні блискавки, що рухаються з швидкістю сотень тисяч кілометрів в секунду та переносять електричні струми силою у сотні і тисячі ампер. Температура в електричному розряді може перевищувати 25000°С.

Від удару блискавки дуже часто руйнуються будинки, виникають пожежі, гинуть люди і тварини. Ще в старовину було помічено, що часто блискавка, смертельно уражає людей, не залишаючи на їх тілі ніяких слідів. Описані випадки, коли уражені блискавкою довго зберігали ту позу, в якій їх наздогнала паралізуюча дія, викликавши миттєве трупне заклякнення. Були випадки, коли блискавка буквально спопеляла людей, залишаючи в цілості одяг, або "роздягала" своїх жертв, розкидаючи їх одяг на десятки метрів навколо, а людина при цьому залишалась живою. Інколи, проникнувши у приміщення, блискавка зовсім не завдає шкоди людям, а знімає позолоту з картинних рам, шпалер та переносить її на інші предмети.

Особливо загадково поводиться кульова блискавка. Вона може вибухнути, руйнуючи стіни, димоходи, а інколи поводить себе мирно стосовно людей. Передбачити поведінку блискавки практично неможливо.

Найбільша кількість смертельних випадків у грозу (90%) відбувається у сільській місцевості. Найчастіше блискавка вражає людину на відкритій місцевості, менше в приміщеннях, та ще менше у лісі під деревами. Тому треба пам'ятати про основні правила поведінки під час грози.

Перш за все уникайте відкритих місць! Якщо ви все ж таки опинились під час грози не в приміщенні, то намагайтесь сховатись в невеликих заглибленнях, біля підніжжя високих схилів, в лісі. Дуже небезпечно знаходитись на підвищеному місці (наприклад, на вершині пагорба), біля металевих конструкцій (наприклад, біля залізної огорожі), ховатись під окремо стоячими деревами і під навісами!

Дуже небезпечно працювати на тракторі у відкритому полі. Люди, які знаходяться в автомобілі, краще захищені від ураження блискавкою.

Для захисту будинків та інших споруд використовують блискавковідводи (це - загострений металевий стрижень, що встановлюється на самій високій точці будинку та надійно заземлюється).

Щоб захистити невелику будівлю з металевою покрівлею, в тому числі житлові будинки, треба добре заземлити покрівлю, віконниці, водостічні труби. Будинки, що мають центральне опалення і газопровід, практично захищені від ударів блискавки. Навіть коли ви під час грози знаходитесь у захищеному приміщенні, дотримуйтесь додаткових заходів безпеки: вимкніть з електромережі телевізори, радіоприймачі та інші електроприлади, не користуйтесь телефоном, не торкайтесь до водопровідних кранів, не знаходьтесь поруч димоходів і печей.

Проходження заряду блискавки через людину закінчується найчастіше миттєвою смертю у зв’язку з термічним ураженням головного і спинного мозку, серця, легень та інших внутрішніх органів. У деяких випадках можливе короткочасне припинення дихання.

Надати першу допомогу треба відразу, на місці події. Якщо потерпілий втратив свідомість, а дихання у нього збереглося, треба перш за все розстебнути йому одяг, укласти на спину, підкласти валик із одягу під шию, щоб створити кращу .прохідність шляхів дихання. Потім треба очистити порожнину роту від крові, слини, блювотних мас за допомогою бинта або носової хустки, обгорнутої на вказівний палець.

Відсутність дихання при добре відчутному пульсі свідчить, що ураження блискавкою відбулось нещодавно. В цьому випадку треба негайно розпочати штучне дихання способом "рот в рот" або "рот у ніс".

Удар блискавкою може призвести до зупинки серця. В цьому випадку треба негайно почати одночасно робити закритий масаж серця та штучне дихання і терміново викликати "швидку допомогу". Повне відновлення серцевої діяльності можливе тільки у лікувальних закладах при наявності спеціального обладнання.

Не можна закопувати постраждалого в землю.

На вулиці:

- уникайте дерев, що окремо стоять;

- не торкайтеся металевих предметів;

- сядьте навшпиньки, поставте ноги разом і обхопіть їх руками;

- переконайтеся, що всі металеві предмети знаходяться не ближче 5 метрів;

- на стадіоні відійдіть подалі від прапорів, стовпів, приберіть парасольки;

- у горах тримайтеся далеко від вершин, не торкайтеся мокрих скель;

- тримайтеся подалі від води (удар блискавки у воду може бути смертельний на відстані 100 м);

- на судні підіть із палуби, не торкайтеся металевих частин;

- не бігайте, оскільки пітна шкіра і швидкий рух «притягають» блискавку.

Удома:

- вимкніть радіо і телевізор, не користуйтеся електроприладами та телефоном;

- не створюйте протяг;

- будівля повинна бути захищена громовідводом.

 

Джерело: відділ з питань НС СРДА.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux