Чи готова дитина до школи? На що варто звернути увагу


Сезон підготовки дітей до вступу у перший клас розпочинається задовго до вересня. У перелік заходів, обов’язкових до виконання, входять не лише пошук самого навчального закладу, проходження дитиною спеціального тестування, а й домашня робота з власним чадом щодо його інтелектуальної та психологічної готовності до початку одного з найважливіших етапів у житті людини – школи.
Готуючись до цього етапу, батьки дитини мають не лише перевірити рівень сформованості в неї необхідних для певного віку знань, умінь та навичок, а й подумати про те, щоб школа – новий колектив, навантаження тощо - не стала для малечі стресом.
Для більшої структурованості і кращого засвоєння ми розділимо поради батькам майбутніх першачків на два розділи.
- Психологічні аспекти.
Психологи рекомендують звернути увагу на шкільну зрілість. Це такий рівень розвитку здібностей і здоров’я дитини, при якому вимоги систематичного навчання, навантаження, шкільний режим життя не будуть надмірно обтяжливими для дитини і не матимуть впливу на її соматичне і психічне самопочуття.
Психологічна зрілість включає в себе:
-соціальну компетентність;
-вольову зрілість;
-інтелектуальну зрілість.
Соціальна компетентність – це вміння дитини будувати, розвивати стосунки з іншими дітьми, керуючись існуючими моральними нормами. Ця якість формується у дитини тільки в спілкування з товаришами. Тому для формування цієї якості необхідно відвідування дитячого садка, де діти мають сприятливі умови для встановлення індивідуальних зв’язків.
Вольова зрілість дітей - це словниковий запас, кругозір і знання про навколишній світ. За цим показником можна перевірити наскільки багато часу приділялось заняттям з дитиною. Не обов’язково мати педагогічну освіту або оплачувати спеціальні курси, достатньо постійно спілкуватись з малюком, відповідати на його запитання, разом читати, гуляти і говорити.
Не забудьте про зміну режиму, яка може очікувати дитину.
Зверніть увагу на фізичну підготовку! Зокрема, займіться зміцненням імунітету свого майбутнього першокласника. Під час занять дітям доводиться довго сидіти, через що страждають м’язи і хребет. Намагайтесь активно проводити дозвілля, можливо саме в цей час варто замислитись про спортивні гуртки.
Резюмуючи, варто зазначити, що навіть при найкращій підготовці дитина все одно пройде період адаптації, але при правильній підготовці він триває в середньому 1,5 місяця.
- Підготовка практичних навичок.
Практичні заняття, які проходитимуть у цікавій ігровій формі, допоможуть не лише розвивати вашого малюка, а й сформувати у нього позитивне ставлення до навчання в цілому. На що ж варто акцентувати увагу під час занять?
- Орієнтація в просторі;
- Кольори;
- Тренування логіки. Цікавим є метод розповіді в картинках. Також можна використовувати принцип мислення за аналогією, що є відмінним практичним засобом навчити робити обґрунтовані висновки, які базуються на визначенні схожості й певних спільних принципів, закладених у двох наданих предметах.
- Алфавіт. Давайте дитині завдання знайти в тексті конкретні літери, скласти слова з окремих літер тощо.
- Читання. Тренування і лише тренування допоможуть дитині навчитись читати. Розпочинати необхідно із читання по складах.
- Цифри та числа від 1 до 20. Навчіть малюка впізнавати окремі цифри, вивчіть в ігровій формі порядковий рахунок.
- Мислення та рахунок: додавання та віднімання. Знаючи рахунок навчіть малюка простим діям із цифрами, покажіть, як робити висновки з цих дій.
Не шкодуйте часу, нервів та уваги для занять із своєю дитиною, адже якісні заняття та регулярне живе і цікаве спілкування у дружній атмосфері обов’язково принесуть свої плоди у майбутньому.
Джерело: Святошинський районний у м. Києві центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.