Чи можлива реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання через представника, який діє на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку?


Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» (далі – Правила) встановлено, що у разі коли особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку.
Пунктами 18 та 26 Правил передбачено, що для реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання особа або її представник подає, зокрема, заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7, 8 або 11 до Правил.
Отже, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання можливі через представника, який діє на підставі довіреності на реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання конкретного громадянина.
Довіреність на реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання громадянина оформлюється у письмовій формі та повинна бути нотаріально посвідчена.
Увага! Прирівняною до нотаріально посвідчених є довіреність, посвідчена уповноваженою на це особою органу місцевого самоврядування, за умови, що довіритель проживає у населеному пункті, де немає нотаріусів.
У довіреності мають бути:
– чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити представнику. Адже представник при здійсненні процедури реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання може вчиняти дії від імені особи, яку він представляє, виключно у межах наданих йому повноважень. Тому, якщо в довіреності, наприклад, вказано перелік повноважень на здійснення цивільно-правових угод (дарування, купівлі-продажу тощо), то такі повноваження не дають представнику право на здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання довірителя і така довіреність не може бути підставою для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання;
– вказаний строк її дії. Якщо строк дії довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії. Довіреність, у якій не вказана дата її вчинення, є нікчемною (ст. 247 Цивільного кодексу України).
Таким чином, звертаємо вашу увагу на те, що для реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання особи за довіреністю обов’язково потрібно подавати:
– заяву встановленого зразка;
– квитанцію про сплату адміністративного збору;
– оригінал документа, до якого вносяться відомості про місце проживання;
– оригінал документа, що посвідчує особу представника;
– оригінал документа, що посвідчує повноваження особи як представника;
– оригінал військового квитка або посвідчення про приписку з відповідною позначкою про постановку на військовий облік або зняття з нього (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
– оригінали документів, що підтверджують право на проживання у житлі.
Джерело: відділ з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Святошинської РДА.