Дії населення при загрозі радіологічного зараження території


Факторами небезпеки внаслідок радіаційної аварії є забруднення навколишнього середовища та небезпека для усього живого, що опинилося на забрудненій місцевості (загибель людей, тварин, знищення посівів та ін.).
При оголошенні небезпечного стану не панікуйте, слухайте повідомлення.
Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
Дізнайтеся про час та місце збору мешканців для евакуації.
Після одержання повідомлення по радіо (або через інші засоби оповіщення) про радіаційну небезпеку населенню рекомендується негайно:
- укритися в житлових будинках. Важливо знати, що стіни дерев'яного будинку послабляють іонізуюче випромінювання у 2 рази, цегляного - у 10 разів! Заглиблене сховище (підвал) ще більше послаблює дозу опромінення: з дерев'яним покриттям у 7 разів, з цегляним або бетонним у 40 - 100 разів.
- вжити заходів захисту від проникнення в квартиру (будинок) радіоактивних речовин з повітрям: закрити кватирки, ущільнити рами та прорізи дверей.
- зробити запас питної води: набрати воду в закриті ємності, підготувати найпростіші засоби санітарного призначення (наприклад, мильні розчини для обробки рук), перекрити крани.
- провести екстрену йодну профілактику (якомога раніше, але тільки після спеціального оголошення). Йодна профілактика - це прийом препаратів стабільного йоду: йодистого калію або водно-спиртового розчину йоду. При цьому досягається 100% ступінь захисту від накопичення радіоактивного йоду в щитовидній залозі.
Йодистий калій треба вживати після їжі разом з чаєм, соком або водою 1 раз на день протягом 7 діб:
- дітям до 2-х років - по 0,040 г на 1 прийом;
- дітям старше 2-х років і дорослим - по 0,125 г на 1 прийом.
Водно-спиртовий розчин йоду треба вживати після їжі 3 рази на день протягом 7 діб:
- дітям до 2-х років - по 1-2 краплі 5%-ної настойки на 100 мл молока;
- дітям старше 2-х років і дорослим - по 3-5 крапель на склянку молока.
Наносити на кісті рук настойку йоду у вигляді сітки 1 раз на день протягом 7-ми діб.
Почати готуватися до можливої евакуації. Підготувати документи і гроші, предмети першої необхідності, упакувати ліки, до яких ви часто звертаєтесь, мінімум білизни і одягу (1-2 зміни). Зібрати запас консервованих продуктів, в тому числі молоко для дітей на 2 - 3 дні. Зібрані речі треба запакувати в поліетиленові мішки і пакети і покласти їх в приміщенні, яке найбільш захищене від проникнення зовнішнього забруднення.
Намагатися виконувати такі правила:
- вживати в їжу тільки консервоване молоко і харчові продукти, які зберігаються в закритих приміщеннях і не піддавалися радіоактивному забрудненню. Не пити молоко з під корів, які продовжують пастися на забруднених полях - радіоактивні речовини уже почали циркулювати по так званих біологічних ланцюжках;
- не вживати овочі, які росли у відкритому ґрунті і зірвані після початку надходження радіоактивних речовин в навколишнє середовище;
- не пити воду із відкритих джерел та із водопроводу після офіційного оголошення радіаційної небезпеки;
- накрити колодязі плівками або кришками;
- уникати довгих пересувань по забрудненій території, особливо по запиленій дорозі або траві, не ходити в ліс, утримуватись від купання в найближчих водоймищах;
- змінити взуття (заходячи до приміщення забруднене взуття треба залишити на сходах або на ґанку);
- у приміщеннях щодня робіть вологе прибирання
У разі пересування по відкритій місцевості необхідно використовувати підручні засоби захисту:
- органів дихання - прикрити рот і ніс марлевою пов'язкою, змоченою у воді, носовою хусткою, рушником або будь-якою частиною одягу;
- шкіри та волосяного покриву - прикрити будь-якими предметами одягу, головними уборами, косинками, накидками, рукавицями. Якщо вам конче необхідно вийти на вулицю, то рекомендується взути гумові чоботи.
- з прибуттям на нове місце перебування, проведіть дезактивацію засобів захисту, одягу, взуття та санітарну обробку шкіри на спеціально обладнаному пункті або ж самостійно (зняти верхній одяг, ставши спиною проти вітру, витрусити його).
Джерело: Святошинське РУ ГУ ДСНС України в м. Києві