Днем знань розпочався новий учбовий рік в усіх українських школах
2 вересня тисячі українських школярів сіли за учбові парти. Для першачків це новий етап життя, перша щаблинка у світ цікавого, незвіданого, для їх старших товаришів – це пізнання нового, пошук цікавих для себе знань, визначення свого майбутнього.
Навчальний рік, що розпочався, продовжує черговий етап впровадження реформи середньої освіти, так званої нової української школи (НУШ), розрахованої на десятиріччя. Минулого року першокласники, з яких і почалося впровадження НУШ, проходили навчання вже за новими стандартами.
Головною метою основної освітянської реформи є створення школи, «у якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, як це відбувається зараз, а й вміння застосувати їх у житті».
Головне ж завдання для учнів українських шкіл опанувати так звані «Компетентності», серед яких:
вільне володіння державною мовою;
здатність спілкуватися рідною (якщо відрізняється від державної) та іноземними мовами;
математична компетентність;
компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;
інноваційність;
екологічна компетентність;
інформаційно-комунікаційна компетентність;
вміння навчатися впродовж життя;
громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;
культурна компетентність;
підприємливість та фінансова грамотність.
Кожна з «компетентностей» включає в себе комбінацію знань, умінь, навичок, способу мислення, а також поглядів і цінностей. Оволодіння ними, на думку МОН, допоможе випускникам шкіл успішно соціалізуватися, розпочати професійну діяльність або продовжити навчання.
З 1 вересня 2019 року стандарти НУШ починають діяти не лише в перших, але й в усіх других классах українських шкіл. А також у третіх класах тих ста закладів, де реформу почали впроваджувати ще у 2017 році.
Чимало новацій чекає також інших школярів, навіть якщо вони навчаються у старших класах.
Так, у цьому навчальному році школи вперше отримають можливість організовувати для учнів мережеві форми освіти — тобто окремі дисципліни можуть викладати не шкільні вчителі, а фахівці профільних організацій та установ культури, спорту тощо.
Крім того, відтепер у школах офіційно скасовано шкільну форму — відповідно до нового президентського указу.
Вже з 1 вересня батьки школярів зможуть скористатися всіма видами індивідуальної форми навчання. Це може бути сімейна (домашня) освіта, екстернат або педагогічний патронаж.
При цьому переведення учня на навчання вдома можливе за заявою батьків і не потребує додаткового узгодження, як було раніше.
Тож, нова українська школа має стати школою, до якої приємно ходити учням, де прислухаються до їхньої думки, вчать критично мислити, не боятись висловлювати власну думку та бути відповідальними громадянами. Водночас, батькам повинно теж сподобатись відвідувати цю школу, адже тут панують дух співпраці та взаєморозуміння.