До 180-річчя від дня народження Петра Ілліча Чайковського. Центральна районна бібліотека ЦБС «Свічадо» презентує


До 180-річчя від дня народження видатного російського композитора, диригента і педагога Петра Ілліча Чайковського Центральна районна бібліотека ЦБС «Свічадо» відділу культури та охорони культурної спадщини підготувала низку тематичних матеріалів про життя та творчість композитора.
Щоб доповнити образ композитора і показати його глибокий зв'язок з Україною до уваги читачів бібліотека пропонує книгу «П.І.Чайковський на Україні» (1940 року видання), яка є невеликою частиною матеріалу, зібраного кафедрою історії музики Київської державної консерваторії ім. П. І. Чайковського на тему «Чайковський і Україна».
Книга містить три розділи: перший «З листів і висловлювань П. І. Чайковського про Україну» демонструє чуттєву сутність Петра Ілліча, другий «Чайковський у відгуках сучасної йому преси на Україні» характеризує не тільки ставлення суспільства до його музики, але й стан всього музичного світу тих часів, третій «Чайковський у спогадах сучасників» дає уявлення про безпосередній зв'язок композитора з представниками української культури.
Раритетна книга зберігається в НБУ ім. Ярослава Мудрого. Оцифровану версію книги можна переглянути на ресурсі Електронна бібліотека «Культура України» ось ТУТ.
Приємного читання.
До відома: 7 травня цього року минає 180 років від дня народження одного з найвидатніших композиторів світу Петра Чайковського (7.05.1840р. – 6.11.1893р.) Відзначатимуть визначну дату і в Україні, з якою Петра Ілліча пов’язували і його родовід, і доля. Документи, які зберігаються в архівах Москви, свідчать, що дід композитора Петро Чайка родом із Полтавщини, вихованець Київської академії. Згодом його прізвище стало Чайковським.
Упродовж 28 років, до самої смерті композитор по кілька місяців жив у різних куточках української землі, найчастіше він бував у Кам’янці на Черкащині, тут мешкала рідна сестра композитора Олександра та її родина. Про Україну композитор писав: «Ніколи за кордоном, навіть серед розкішної південної природи я не знаходив тих хвилин святого захоплення від споглядання природи, яке вище навіть від насолоди мистецтва». В Україні Чайковський написав понад 30 своїх творів, серед яких дві симфонії (одну з них ще за його життя назвали «Українська»), опери: «Євгеній Онегін», «Черевички», «Орлеанська діва», «Мазепа», балет «Лебедине озеро». Тут виникли його романси на вірші Т.Г.Шевченка і знаменитий Перший фортепіанний концерт, в одній з мелодій якого звучить наспів лірників. А у фіналі Концерту звучить мелодія пісні «Види, вийди, Іванку». В останній рік свого життя Чайковський з тріумфом диригував своїми симфоніями в Харкові і Одесі. Один з концертів Петро Ілліч дав на підтримку Одеського симфонічного оркестру.
Джерело: відділ культури та охорони культурної спадщини Святошинської РДА.