Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Грип – історія та прогноз

Опубліковано 09 серпня 2022 року о 14:08
фото

Грип та гострі респіраторні інфекції залишаються найбільш поширеними хворобами. Щороку в Україні на них хворіє 11-13 млн осіб, що складає понад 90% від усіх зареєстрованих інфекцій.

Перші літописні згадки про захворювання на грип відмічені в Японії VIII сторіччя. Вважають, що саме тоді і зародилась у Південно-Східній Азії перша епідемія грипу. Ще чотири сторіччя знадобились збудникам грипу аби «проторити стежку» до Європи (1173р. – описана епідемія). Починаючи з ХІІІ сторіччя, епідемії грипу в Європі стають звичайним явищем.

Початок ХХ сторіччя ознаменувався першою світовою війною. В цей час виникла незбагненна і на сьогодні за кількістю жертв пандемія грипу, відома як «іспанка», коли перехворіло від 500 млн. до 1 млрд. людей, загинуло до 50 млн. – значно більше, ніж загинуло на фронтах першої світової війни.  

Розвиток науки у ХХ сторіччі, розуміння процесів, що відбуваються при різних хворобах, епідеміологічних законів, відкриття ефективних хіміопрепаратів та вакцин призвели до покращення ситуації у світі із більшістю тяжких інфекцій, в тому числі і з грипом.

Проте прогрес приніс також нові можливості для розповсюдження інфекційних хвороб. Потужні та швидкі транспортні засоби, зростання обсягів перевезень збільшують можливість передачі збудників серед людей.

Грип належить до групи зооантропонозних захворювань, що уражає надзвичайно велику кількість біологічних видів птахів і ссавців, у тому числі і людей.

Джерелом збудника здебільшого є хвора на грип людина.

Від людини до людини вірус передається повітряно-краплинним або аерозольним шляхом.

Цій хворобі притаманна сезонність.

Майже щороку епідемія грипу «відвідує» Україну, причому це співпадає з холодною порою року. Взимку утворюються більш сприятливі умови для передачі збудника від хворої людини до здорової (зниження резистентності організму людини, зменшення інсоляції, перебування більшої частини дня у закритому приміщенні та дихання спільним повітрям тощо).

Епідемії грипу супроводжуються не лише значним підвищенням захворюваності, а й підвищенням загальної смертності та смертності від пневмоній, спричинених грипом. У осіб групи медичного ризику смертність від ускладнень грипу перевищує показники серед осіб, що не належить до цієї групи, у 2-5 разів. Смертність від грипу реєструється частіше і у осіб похилого віку та людей, обтяжених хронічною патологією.

Не слід забувати, що пандемія COVID-19 не закінчилась і має певний вплив на перебіг епідемічного процесу грипу.

Враховуючи обмежене розповсюдження грипу в минулому році, в поточному сезоні епідемія грипу може бути маштабнішою. А у поєднанні з високою заразністю штаму коронавірусу «Дельта» існує вірогідність небезпечного сполучення інфекційних захворювань або «твідемії».

Коронавірус здатний змінювати імунну систему та дозволити вірусу грипу розмножуватись у великій кількості. Це загрозливий симптом. Можливо, що ті віруси, які викликали легкі захворювання, під впливом коронавірусу на імунну систему можуть змінити хід перебігу хвороби.

Таким чином, попереду невизначена зима. Справжніми хитрощами при цьому мають бути щеплення як від COVID-19, так і від грипу, а також продовження дотримання правил гігієни, які практикували протягом усього періоду COVID-19:

- використання засобів індивідуального захисту;

- забезпечення виконання правил миття рук;

- дотримання санітарно-гігієнічних вимог до регламентованого мікроклімату та режиму провітрювання приміщень, вологого прибирання з використанням дезінфікуючих засобів;

- проведення санації осіб з хронічними захворюваннями у передепідемічний період;

- проведення неспецифічної профілактики для підвищення резистентності організму до збудників грипу та ГРІ, процедур загартування;

- дотримання фізичного дистанціювання (1 метр), запобігання відвідування багатолюдних місць.

У разі появи симптомів грипу, ГРІ, COVID-19 необхідно залишатись вдома, звертатись до сімейного лікаря і не займатись самолікуванням.

 

Джерело: Голосіївський МВ ДУ «Київський МЦ КПХ МОЗ України»


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux