Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Грип на порозі

Опубліковано 14 жовтня 2024 року о 10:56
фото

На підставі багаторічних спостережень епідемічний сезон захворюваності на грип та ГРВІ – період часу, протягом якого існує найбільша вірогідність підйому захворюваності на ГРВІ – триває в Україні з 40 тижня поточного року (2024 р.) по 20 тиждень наступного року (2025 р.).

За даними ЦГЗ на 40-му тижні 2024 р. (першому тижні епідсезону ГРВІ) в Україні на ГРВІ захворіло 114487 осіб, в т.ч. 69945 дітей (61,1% від усіх хворих). Інтенсивний показник був на 26,3% менше епідемічного порогу, що визначає початок епідемічного підйому захворюваності та її інтенсивності. Це свідчить про стабільність епідемічної активності та перебування країни у протиепідемічному періоді.

За тиждень було госпіталізовано 2826 осіб (2,5% від усіх хворих на ГРВІ) у т.ч. 1678 дітей (59,4% від усіх госпіталізованих).

У структурі ГРВІ питома вага захворюваності на COVID-19 становила 3,2% (3626 осіб). 690 хворих (19%) було госпіталізовано. Серед усіх хворих 515 дітей (14,2%), госпіталізовано 151 дитину (21,9%).

На протязі звітного тижня зареєстровано 11 летальних випадків COVID-19 (усі дорослі).

По Святошинському району за 40 тиждень 2024 р. захворіло на ГРВІ 883 особи, в т.ч. 557 дітей (63,1%). Серед усіх хворих 37 випадків (4,2%) захворювання на COVID-19, в т.ч. 6 дітей (16,2%). Випадків госпіталізації та летальних випадків на 40 тижні не зареєстровано.

Проте на звітному тижні захворюваність на ГРВІ по Святошинському району у порівнянні з попереднім тижнем зросла на 18,7% та у 2,1 рази проти аналогічного тижня 2023 року.

Зазначене свідчить про початок активізації епідемічного процесу захворюваності на грип та ГРВІ.

На даний час грип є найбільш розповсюдженим інфекційним захворюванням на земній кулі та реєструється на усіх континентах. Особливістю цієї інфекції є неймовірна швидкість розповсюдження – велике місто охоплюється захворюванням за 1,5-2 тижні, велика країна – за 3-4 тижні. Під час епідемічних спалахів хворіє до 30-50% населення ураженого регіону. На грип хворіють у «найспокійніші» роки біля 30 млн. людей. Поки ще грип залишається неконтрольованою і малорегульованою інфекцією. Показник смертності від неускладненого грипу складає до 0,2%. Проте, він різко зростає при виникненні грипу у людей похилих, ослаблених, осіб з хронічними захворюваннями серця, легень, маленьких дітей. Підраховано, що неускладнений грип та ГРВІ відбирають у людини не менше 1 року життя.

Встановлення нових можливостей збудника грипу – здатність обмінюватись генетичною інформацією із збудниками грипу тварин та птахів, тривалий час зберігатись в організмі людини після одужання тощо – посилюють значимість цієї проблеми.

Джерелом інфекції при грипі є хвора людина, а, можливо, і вірусоносій. Найбільша заразність спостерігається під час лихоманки з вираженим катаральним синдромом. Виділення вірусу припиняється через 5-10 днів після початку захворювання.

Тривалість інкубаційного періоду при грипі коливається від декількох годин до 10 днів.

Вірус розповсюджується повітряно-краплинним та контактним шляхом при потраплянні на слизові оболонки крапель з дихальних шляхів, при чиханні або кашлі, через забруднені руки.

Ознаки грипу:

- раптовий гострий початок;

- гарячка до 39-40оС;

- інтенсивний головний біль, особливо в надбровних дугах або під час руху очей;

- біль у м’язах та суглобах;

- сухий кашель.

Звичайно достатньо клінічної картини для встановлення діагнозу грипу, але існує і лабораторна діагностика: швидкий тест на антиген з носа, ПЛР.

Кожного сезону на базі даних лабораторій, які вивчають циркуляцію вірусу грипу по світу, розробляються актуальні вакцини. Протигрипозна вакцина містить антигени чотирьох штамів вірусу грипу (два штами А і два – В). У сезон 2024-2025 р.р. використовується протигрипозна вакцина:

- Ваксігрип Тетра – від двох штамів грипу типу А та двох штамів грипу типу В (можна використовувати для дітей трьох років).

- Джисі Флю Квадривалент – від двох штамів грипу А і двох штамів грипу В (можна використовувати для дітей від 6 місяців).

Вакцинацію необхідно проводити за 2 місяці до початку епідемії.

ВООЗ рекомендує проводити щорічну вакцинацію наступним групам населення:

- вагітним на усіх термінах вагітності;

- дітям від 6 місяців до 5 років;

- особам старше 65 років;

- особам з хронічними порушеннями здоров’я;

- працівникам охорони здоров’я.

Вакцинація сприяє зниженню захворюваності на грип у 2-3 рази, зниженню смертності серед хворих, особливо людей похилого віку та дітей.

Колективний імунітет допомагає знизити розповсюдження хвороби у разі охоплення вакцинацією 80% здорового населення та 90% осіб з груп ризику.

Неспецифічна сезонна профілактика включає ряд засобів та методів підвищення резистентності організму до збудників грипу.

Рекомендують закалювальні процедури. Використовують полівітамінні препарати.

Ефективною вважається хіміопрофілактика грипу під час епідемії за допомогою ремантадину. Оксолін має противірусну активність (змащування слизових оболонок носа). Інтерферон застосовують переважно для екстреного захисту від грипу.

При догляді за хворим засобом індивідуального захисту є марлева маска.

У приміщеннях, де перебуває хворий на грип, проводять вологе прибирання із застосуванням будь-якого дезінфікуючого засобу, що має віруліцидну здатність. Для дезінфекції повітря використовують ультрафіолетове випромінювання.

Профілактика грипу включає видалення із загальних місць хворих, які чхають та кашляють.

Заходи в осередку передбачають ізоляцію хворого або вдома (неускладнені випадки) або в стаціонарах (важкі та ускладнені форми).

Наостанку акцентуємо увагу на тому, що епідсезон грипу вже розпочався і час терміново вибирати і впроваджувати заходи його профілактики (специфічні та неспецифічні).


Джерело: Голосіївський міжрайонний відділ ДУ "Київський міський ЦКПХ МОЗ".


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux