Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Небезпека відпрацьованих автомобільних шин

Опубліковано 24 березня 2021 року о 15:55
фото

Автомобільні шини являють собою серйозну екологічну проблему, речовини, які використовуються при виробництві, переробці і утилізації шин є вкрай токсичними для людини і навколишнього середовища.

Про це йдеться у заяві Національної екологічної Ради.

Адже відпрацьовані автомобільні покришки (ОАП) не дарма є відходом четвертого класу небезпеки. При довгому впливі на навколишнє середовище, вони завдають колосальної шкоди. А що входять до їх складу понад 120 шкідливих хімічних речовин, багато з яких є сильними канцерогенами згубно впливають на здоров’я людини викликаючи онкологічні захворювання. Найнебезпечніші серед них з онкологічною точки зору — N-нітрозаміни, які при розкладанні відпрацьованих шин виділяються в повітря.

При контакті з водою відбувається вимивання цілого ряду токсичних органічних сполук: метилфеніл, етанон, азулен, бензотіазол, метілбензотіазол, діметілпропіл, метілбензамін, бутильований гідрокситолуол, діетилфталат, метилтіо, бензотіазол, дифениламин, дибутилфталат, фенантрен.

«Вчені Міжнародного агентство з вивчення ракових захворювань після ряду досліджень прийшли до приголомшуючих висновків, що покришки автомобілів несуть серйозну загрозу здоров’ю мільйонів і мільйонів людей як при їх виробництві, так і при експлуатації. Мова в першу чергу йде про шинної пилу в яку в процесі зносу перетворюється 20-25% всієї маси автопокришок. Вони осідають на землю, що шкідливо для грунту, рослинності. Цей пил летюча. Нею дихають люди. У шинної пилу у великій кількості присутній дуже шкідливий канцероген — бензпірен»,— пояснює експерт.

Можна зробити висновок, що шини представляють для здоров’я не меншої шкоди, ніж вихлопні гази, а якщо говорити про онкологічні захворювання, то навіть більший, так як на них припадає, 70% обсягу всіх викидів канцерогенів від автомобілів. Ну, а про те, що проблема не висмоктана з пальця, свідчить такий факт: за статистикою число хворих на рак серед людей, що проживають в містах і селищах поблизу жвавих автотрас, перевищує норму в два-три рази …

«Непридатні вже до вживання шини несуть величезну шкоду здоров’ю дітей. Зараз дитячі майданчики, а то і пісочниці прийнято красиво обкладати пофарбованими в різні кольори покришками. Влітку, на спекотному сонці, фарба лопається, гума нагрівається, і всі канцерогени випаровуються … Уявляєте, який отруйної гидотою дихають малюки?»,— запитує експерт.

У повітря надходять бензол, ксилол, стирол, толуол, а так само сполуки хлору, сірки і азоту, оксиди металів.

Мономери і полімери, які виробляються при виробництві шин, є дуже токсичними. Наприклад, ізопрен надає м’яку токсичний вплив при вдиханні, крім того, він також вступає в реакцію з повітрям і озоном, утворюючи небезпечні пероксиди. Європейський союз визнав речовина таким, яке може викликати рак, призводить до генетичних дефектів і є токсичним для водної флори та фауни з довгостроковими наслідками.

Бутадієн є небезпечним канцерогеном і має тератогенну дію, викликає ушкодження центральної нервової системи. Вдихання високих концентрацій бутадієну може привести до втрати свідомості і смерті. Системний вплив на організм людини при вдиханні призводить до постійного кашлю і появи галюцинацій, а так само викликає пошкодження органів, виникнення онкологічних захворювань, є токсичним для ненародженої дитини.

«Автомобільні шини являють собою серйозну екологічну проблему, речовини, які використовуються при виробництві, переробці і утилізації шин є вкрай токсичними для людини і навколишнього середовища,— каже Олександр Чистяков — Основні матеріали, використовувані в полімерному виробництві гуми, такі як бутадієн і стирол, і багато добавки до полімерів можуть викликати системні токсичні ефекти, а так само несприятливо впливають на здоров’я людини і навколишнього природ ю середу. Токсини, які звільняються при розкладанні шин, навмисному спалюванні або випадкових пожежах дуже забруднюють воду, повітря і грунт. Навіть незважаючи на те, що начебто питання з утилізацією відпрацьованих автомобільних шин на законодавчому рівні, а так само різними нормативними документами у нас в країні врегульоване, навіть виділені спеціальні місця для складування відпрацьованих шин, проте незаконне скидання як і раніше триває, завдаючи величезної шкоди навколишньому середовищу і здоров’ю людини».

Найстрашніше, коли страждають від цього діти. Гостро не вистачає повноцінних дитячих майданчиків і тому ЖЕКи і місцеві умільці намагаються це компенсувати, створюючи з відпрацьованих шин дитячі розважальні куточки. Чого на них тільки немає: тут і гойдалки, і чудовиська, і пісочниці … на превеликий жаль, все це зроблено з відпрацьованих шин. Може бути, творці навіть не здогадуються, який смертельний подарунок вони приготували дітворі. Хлопці з вереском і криком носяться на цих майданчиках, а їх мами розчулено спостерігають за ними. А в цей час їхні діти вдихають руйнівні канцерогени.

«Ряд громадських природоохоронних організацій звернулися до Кабміну і профільний Комітет Верховної Ради України з вимогою забрати з дитячих майданчиків, дворів і палісадників житлового сектора відпрацьовані автомобільні шини. Винних притягнути до відповідальності, а шини утилізувати, як передбачено чинним законодавством», — резюмує голова Екоради.

Довідка ЗНАВЦІВ

Європейське хімічне агентство додало бензапірен в список особливо небезпечних речовин — з огляду на його канцерогенності, мутагенності, токсичності для репродуктивної системи. Доведено, що ця речовина робить дуже серйозне шкідливий вплив на людський організм і навколишнє середовище.

Зважаючи на вищезазначене, для покращення екологічної ситуації в Святошинському районі головою Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації прийнято рішення про демонтаж на території району всіх відпрацьованих автошин.

 

Джерело: відділ з питань цивільного захисту Святошинської РДА.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux