Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

«Обережно – опісторхоз!» Інформує Санепідслужба

Опубліковано 14 січня 2014 року о 15:59

У грудні 2013 р. в м.Києві зареєстровано п’ять  випадків захворювання на опісторхоз серед членів однієї родини, мешканців Оболонського району. До складу родини входять батько, мати, 2 дорослі сини, невістка.

З анамнезу хвороби відомо, що:

15.11.13 р., 16.11.13 р. син Р. та невістка перебували у батьків в м.Лубни, Полтавської області, де вживали слабосолену рибу, яка була виловлена на початку листопада 2013 р. батьком невістки у р. Сула (в районі м.Лубни). Виловлену рибу (приблизно 5 кг риби, судак, язь) було привезено до м.Києва для особистого вживання. Привезену рибу вживала вся родина  з 5-ти осіб протягом наступного тижня.

Двоє осіб (син Р. та невістка), які першими з цієї родини вживали рибу, захворіли 28.11.13 р., коли з’явився розлад травлення, температура тіла підвищилась до 37,4 0 С.

29.11.13 р. вони  звернулися за медичною допомогою до районного консультативно-діагностичного центру Оболонського району м.Києва, було встановлено діагноз: грип? з кишковим синдромом, призначено протигрипозні препарати. Лікування проходили амбулаторно до 02.12.13р.

Проте, стан їх здоров'я не покращився, періодично підвищувалась температура тіла до 39 0 С та з'явилась легка жовтяниця.

02.12.13 р. особи самостійно звернулись за медичною допомогою до центральної районної поліклініки Голосіївського району м.Києва зі скаргами на вищевказану симптоматику. Їм було призначене обстеження: УЗД, розгорнуте дослідження крові. В той же день хворі були направлені на стаціонарне лікування до Олександрійської клінічної лікарні м.Києва (1-е інфекційне відділення) з діагнозом: вірусний гепатит?

02.12.13 р. в Олександрійській клінічній лікарні м.Києва (ОКЛ м.Києва) встановлено первинний діагноз: вірусний гепатит А? Хворим було призначене обстеження: загальне дослідження крові, кал на яйця гельмінтів.

Лікарями І-го інфекційного відділення ОКЛ м.Києва було ретельно зібрано епіданамнез та встановлено факт вживання річкової риби, що була привезена з Полтавської області. Враховуючи клінічні ознаки, дані епіданамнезу, лікарями ОКЛ м.Києва було запідозрено опісторхоз та призначено дослідження біоматеріалу за спеціальними методиками на наявність яєць опісторхиса.

03.12.13 р. зі скаргами на  біль в області живота, зниження апетиту, слабкість до І-го інфекційного відділення ОКЛ м.Києва було госпіталізовано мати,  05.12.13 р. – батька, 10.12.13 р. – сина О., які теж вживали річкову рибу. Лікарями ОКЛ м.Києва було запідозрено опісторхоз, призначено дослідження біоматеріалу за спеціальними методиками на наявність яєць опісторхиса. Лабораторні дослідження фекалій проводились неодноразово, за методом П.П.Горячева.

В клініко – діагностичній лабораторії  Олександрійської клінічної лікарні м.Києва в біоматеріалі від хворих (фекаліях, жовчі) були виявлені яйця опісторхиса (Opisthorchis felineus), що підтверджено у паразитологічній лабораторії ДУ "Київський міській лабораторний центр Держсанепідслужби України". У паразитологічній лабораторії ДУ "Київський МЛЦ ДСЕСУ" дослідження фекалій проводились за методом Ф.І.Межезакіса.

Хворі  отримали специфічне лікування більтріцидом за схемою та симптоматичне лікування.

Станом на 20.12.2013 р. всі особи були виписані з стаціонару.

Таким чином, члени родини перенесли опісторхоз в гострій фазі, у 4-х осіб з них спостерігалась середня ступінь важкості,  у 1-ї особи – легкий перебіг хвороби.

Про родинний осередок  опісторхозу свідчать такі факти: вживання всіма членами родини річкової риби; поява клінічних ознак опісторхозу  на 15 – 20  - й  день після вживання риби (розлади травлення, біль в області живота, зниження апетиту слабкість, підвищення температури тіла, легка жовтяниця); збільшення кількості еозинофілів крові у всіх хворих (максимальний рівень еозинофілії становив 47 %), зростання лейкоцитозу; у всіх хворих  при лабораторному дослідженні біоматеріалу (фекалій, жовчі) були виявлені яйця Opisthorchis felineus.

Враховуючи, що в Україні існують природні осередки опісторхозу на території Полтавської, Сумської, Чернігівської областей, вживання річкової риби, що була виловлена на початку листопада 2013 р. в р.Сула в районі м.Лубни, Полтавської області, привезена до м.Києва для особистого вживання,  сприяло захворюванню на опісторхоз 5-ти мешканців м.Києва.

Також виловлену рибу вживали: батько невістки, приватний підприємець, займається рибальством, та її мати, домогосподарка, які проживають в м.Лубни, Полтавської області. Як стало відомо батьки невістки перехворіли на опісторхоз у грудні 2013 р., були проліковані в інфекційному відділенні центральної районної лікарні м.Лубни.

Вживав річкову рибу і товариш сина Р., який теж проживає в Оболонському районі м.Києва. В Олександрійській клінічній лікарні м.Києва організовано проведення досліджень крові, калу на опісторхоз. За результатами досліджень, в фекаліях яєць гельмінтів не виявлено, загальний стан здоров'я задовільний. Організовано медичне спостереження за місцем проживання КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги №2" Оболонського району м.Києва (філія №1).

Перехворілих на опісторхоз родину з 5-ти осіб взято на диспансерний облік терміном на три роки в КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" (філія №2) Оболонського району м.Києва за місцем проживання та у відділенні організації епідеміологічних досліджень Оболонського міжрайонного відділу лабораторних досліджень ДУ  "Київський МЛЦ ДСЕСУ".

Санепідслужба попереджає, що особиста профілактика опісторхозу здійснюється шляхом використання в їжу риби тільки в добре провареному, просмаженому, просоленому або промороженому вигляді.

 

Джерело: Зав. відділенням організації епідеміологічних досліджень  санепідслужби Святошинського району  О.Л.Громашевська


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux