Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Обмороження й переохолодження: профілактика і перша допомога

Опубліковано 20 лютого 2015 року о 10:35

Щороку до лікувальних закладів України надходять постраждалі з різними стадіями обмороження. За спостереженнями медиків кількість таких хворих збільшується одразу у декілька разів у періоди різких похолодань. Щоб уникнути переохолодження й обмороження, фахівці рекомендують більше про це дізнатися та дотримуватись основних правил поведінки в умовах низьких температур.

 18.02.2015р. на нараді в хірургічному відділенні філії №4 КНП «Консультативно-діагностичний центр» Святошинського району за участі завідувача відділенням Костянтина Едуардовича Уманця з інформаційним повідомленням за результатами огляду наукових публікацій виступив лікар-травматолог Бенедь Тарас Олександрович, який повідомив про наступне:

Відмороження - пошкодження тканин організму, викликане дією низької температури. Прояви залежать від ступеня відмороження: набряклість, синюшність, болючість шкіри, утворення пухирів (загоєння без наслідків) змертвіння м'яких тканин і навіть кістки.

Розрізняють ІV ступені відмороження:

І ступінь – зміни у тканинах виражені незначною мірою. Болю хворі можуть не відчу­вати. Відморожене місце втрачає чут­ливість. Шкіра стає блідою, а пізніше набуває гіперемічного відтінку з ціа­нозом. Відзначається незначний на­бряк м'яких тканин. Якщо відморо­ження обмежується І ступенем, то всі ці явища через 4—6 діб минають;

II ступінь – по­верхня відмороження набуває ціанотичного відтінку, на шкірі після кількох діб утворюються пухирі, на­повнені серозно-кров'янистою ріди­ною, що вказує на глибоке ураження судин. Чутливість шкіри знижена. За відсутності інфекції через 2-3 тижні ці явища поступово минають, набряк і почервоніння зникають, рідина роз­смоктується або виділяється через ро­зірвану стінку пухиря, епідерміс відновлюється;

III ступінь характеризується змертвінням шкіри і розташованих глибше м'яких тканин. Некроз відбувається в три стадії:

1) змертвіння шкіри з утворенням на ній пухирів, що наповнені геморагіч­ним вмістом;

2) відокремлення некро­тичних ділянок (5-7-ма доба);

3) рубцювання і епітелізація (9-10-та доба). Після загоєння на місці відмороження утворюється рубець. Се­редній строк лікування — 30-45 діб;

IV ступінь – некротичний процес охоплює всі тка­нини, з кісткою включно. Лікування хірургічне.

Перша долікарська допомога при відмороженні

Спочатку надайте допомогу як при ознаках гіпотермії (переохолодження).

· Проводьте обробку ураженої частини обережно, легкими масажними рухами, ніколи сильно не розтирайте її, так як це призводить до ще більших пошкоджень.

· Зігрійте відморожену частину тіла руками або іншими частинами тіла.

· Якщо відморожена частина тіла не набуває нормального кольору, занурте її в теплу воду з температурою 38-42 градуси. Якщо вода на дотик викликає відчуття дискомфорту, значить вона занадто гаряча.

· Тримайте пошкоджену частину тіла в теплій воді до тих пір, поки відморожена область не почервоніє і не стане теплою на дотик.

· Забинтуйте пошкоджену область сухою стерильною пов'язкою.

При відмороженні пальців рук або ніг, прокладіть між ними вату або марлю. Не відкривайте пухирі. Якомога швидше доставте постраждалого до лікаря.

Профілактика відморожень

Обморожень зазвичай можна уникнути, якщо керуватися здоровим глуздом і наступними рекомендаціями: носіть головний убір і одяг з вовни та хутра, які залишають повітряний прошарок між тілом і одягом. Закривайте частини тіла, найбільш схильні до відмороження - пальці рук і ніг, вуха і ніс. Вживайте більше теплого пиття, що сприяє кращій терморегуляції організму. Уникайте вживання кофеїновмісних (кава, чай) і спиртних напоїв, так як вони перешкоджають виробленню тепла організмом. Частіше виходьте на деякий час на холод, давши після цього тілу зігрітися. Це сприяє розвитку певного захисту організму на короткочасний вплив екстремально низьких температур.

 

Джерело: КНП «Консультативно-діагностичний центр» Святошинського району


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux