Охорона праці та безпека життєдіяльності в дитячих таборах відпочинку з денним перебуванням на базі навчальних закладів
У період літніх канікул на базі загальноосвітніх навчальних закладів створюються дитячі табори відпочинку з денним перебуванням дітей, які є самостійними адміністративними структурами при загальноосвітніх навчальних закладах. Тому організація їх роботи з усіх напрямів має бути самостійною. Перш за все це стосується питань охорони праці та безпеки життєдіяльності
Завданням адміністрації ДТВ є не тільки створення умови для змістовного та цікавого дитячого відпочинку, а й зробити перебування дітей та працівників у таборі безпечним. Тому хотілося б поговорити не про організацію роботи шкільного оздоровчого табору, а саме про створення безпечних умов перебування у ньому дітей та дорослих. Адже чітко спланована та проведена робота з охорони праці та безпеки життєдіяльності є запорукою організованого початку роботи ДТВ, а також збереження життя та здоров'я вихованців та працівників протягом табірної зміни.
Підготовка приміщень
У навчальному закладі поряд з іншими локальними документами, які регулюватимуть роботу ДТВ, видається наказ «Про організацію роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності в дитячому табору відпочинку» (див. додаток 1),яким затверджується план роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності. Одним з пунктів цього плану має бути підготовка приміщень, у яких буде розташовано ДТВ.
Відповідно до Типового положення про дитячий оздоровчий заклад, затвердженого наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді від 5 лютого 2004 р. № 31, споруди, будівлі та інші приміщення, у яких буде працювати ДТВ, повинні відповідати санітарним нормам, технічним вимогам та вимогам пожежної безпеки. З цією метою у навчальному закладі створюється комісія з огляду приміщень ДТВ, результати роботи якої заносяться до Акта перевірки приміщень табору відпочинку (див. додаток 2).
Шкільний табір відпочинку повинен вести пропаганду здорового способу життя, забезпечувати дітям, які перебувають у ньому, захист життя та здоров'я, створювати належні умови для повноцінного оздоровлення та відпочинку, розвитку їхніх творчих здібностей, занять фізичною культурою, туризмом, природоохоронною та краєзнавчою роботою.
Безпека життєдіяльності працівників шкільного табору відпочинку та дітей ґрунтується на свідомому та сумлінному виконанні встановлених правил. Тому адміністрацією ДТВ розробляються та затверджуються Правила поведінки у таборі для учнів, Режим роботи шкільного оздоровчого табору, інструкції з охорони праці для працівників та з безпеки життєдіяльності для дітей, інші документи.
Діти, які перебувають у шкільному таборі відпочинку, повинні:
• дотримуватися правил поведінки у таборі та режиму дня;
• підвищувати загальний культурний рівень, оволодівати знаннями, уміннями, практичними навичками здорового способу життя, дотримуватися морально-етичних норм;
• бережливо ставитися до державної комунальної та приватної власності;
• брати посильну участь у суспільне корисній праці.
Адміністрацією ДТВ розробляються та доводяться до кожного працівника його посадові обов'язки.
Правила поведінки у таборі для учнів та посадові обов'язки працівників
Начальник шкільного табору відпочинку не лише здійснює раціональний підбір і розстановку кадрів, затверджує штатний розпис, вирішує питання щодо повноцінного харчування дітей, контролює дотримання фінансової дисципліни тощо, але й затверджує режим дня, правила внутрішнього розпорядку для вихованців та працівників, забезпечує дотримання вимог щодо охорони праці та безпеки життєдіяльності, санітарно-гігієнічних та протипожежних норм.
Працівники шкільного табору відпочинку несуть персональну відповідальність за збереження життя та здоров'я вихованців.
При оформленні на роботу працівники ДТВ обов'язково проходять медичний огляд, результати якого повинні бути відображені у спеціальних медичних книжках.
Проведення інструктажів з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності для працівників та учнів шкільних таборів відпочинку здійснюється відповідно до чинного законодавства.
Згідно із затвердженими інструкціями вступний та первинний Інструктажі проводять:
- з начальником табору – директор навчального закладу,
- з вихователями — начальник табору перед початком роботи ДТВ;
- з технічними працівниками – вступний – начальник табору, первинний – заступник директора закладу з АГЧ,
- з дітьми — вихователі, у перший день роботи шкільного табору відпочинку.
Програми вступних інструктажів з працівниками та дітьми подано у додатках 3 і 4.
Цільові інструктажі з учнями проводяться вихователями перед кожною розважальною програмою, екскурсією, походом, суспільно корисною працею тощо.
Позапланові інструктажі з працівниками і з учнями проводяться у разі необхідності (як правило, при порушенні вимог нормативних актів про охорону праці, що можуть призвести або призвели до травм, аварій тощо).
Результати проведення інструктажів оформлюються в спеціальному журналі за встановленою формою (наказ Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах» від 1 серпня 2001 р. № 563).
Співпраця з територіальним медичним закладом
Шкільний табір відпочинку закріплюється за територіальноюлікувально-профілактичною установою, яка у разі необхідності надає дітям і працівникам табору невідкладну медичну допомогу, інші медичні послуги.
Протягом оздоровчого періоду в ДТВ працює медична сестра, яка:
• проводить прийом дітей згідно з медичними довідками, що засвідчують проведення профілактичних щеплень та відсутність інфекційних захворювань;
• надає необхідну медичну допомогу;
• слідкує за дотриманням санітарно-гігієнічних та протиепідемічних норм;
• контролює організацію якісного харчування;
• проводить бесіди з дітьми про профілактику травматизму, кишкових захворювань, особисту гігієну;
• здійснює профілактичний огляд на педикульоз;
• здійснює контроль за антропометричними даними вихованців.
Джерело: управління освіти