«Патріарх української літератури». До 90-річчя від дня народження Павла Загребельного
Головне в літературі – написати, але написати так, щоб люди прочитали, поєднати людські серця, примусити їх здригатися.
П. Загребельний
25 серпня 2014 року виповнилося 90-років від дня народження видатного українського письменника Павла Архиповича Загребельного.
Павло Загребельний сьогодні є одним з найпопулярніших українських письменників, чия творча спадщина приваблює все більше нових читачів. Твори Павла Загребельного – це думи й роздуми про народ від давнини до сучасності. У його творчому доробку багато романів, кілька повістей, публіцистичні та літературно-критичні статті, есе, п'єси, кіносценарії.
У Центральній районній бібліотеці Централізованої бібліотечної системи «Свічадо» управління культури, туризму та охорони культурної спадщини Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації проведено низку заходів присвячених Павлу Загребельному.
Головний бібліотекар Олена Володимирівна Лисогор провела з читачами та відвідувачами «Університету третього віку» - шанувальниками творчості Павла Загребельного літературну годину «Патріарх української літератури». Доповненням активної дискусії став представлений на книжковій виставці «Пам’ять народу, єдність часів» огляд літератури, який підготувала завідувач відділом обслуговування Людмила Василівна Євженко.
Велику зацікавленість викликала у читачів книжкова виставка «Незбагнений, дивний, незалежний», яка була розгорнута в бібліотеці ім. Махтумкулі вул. Зодчих,6).
Центральна районна бібліотека ЦБС «Свічадо» запрошує всіх бажаючих ознайомитись з біографією та творчістю письменника П.А.Загребельного. В інтернет-центрі бібліотеки можна переглянути документальні фільми «Ярослав Мудрий – справжнє обличчя» та «Роксолана – кривавий шлях до трону». Приходьте, ми чекаємо на вас!
До відома: П. Загребельний прославився історичними романами, які були суворо заборонені за радянських часів. Кажуть - за будь-яку тематику, крім Переяславської ради, можна було «загриміти в табори». Книгу «Південний комфорт» обговорювали на засіданні Генпрокуратури СРСР. Твори Павла Загребельного оцінив народ, купуючи їх по 100 карбованців з-під поли потайки. Двадцять романів за сорок років, колеги-письменники наголошували, що це найбільший доробок серед сучасників. Його романи одразу ставали бестселерами. «Роксолана», «Я, Богдан», «Диво», «Євпраксія», «Тисячолітній Миколай» і остання книга – «Думки нарозхрист» – не просто виходили багатотисячними накладами, їх читали і читають різні покоління. Його історії –те, що Загребельний переживав нутром і робив актуальним для сучасників.
На відміну від багатьох, хто пережив гітлерівські чи сталінські табори, Павло Загребельний ніколи не намагався отримати за це дивідендів. Казав, що побачив «розпаханість людських душ» і потім всі люди були для нього немов би скляні - він бачив усе, що ті хотіли б, та не могли приховати.
Павло Загребельний пішов із життя у 84 роки. Крім романів та повістей, лишив ще й власну філософію життя. Казав, що «треба жити страстями. Ні, не отими, що в священних книгах у нас описані. А страстями оцими, які нас ведуть по життю. Жити кожною миттю цього життя. Життя прекрасне. Світ прекрасний. І нам щастя дано бути в цьому світі. От просто бути в цьому світі - і більше нічого».
В одному з численних інтерв’ю Павло Загребельний наголосив: «Ніхто не має права мовчати, а надто письменник. Це моє кредо, я сповідував його все своє життя. Я не шкодую, що я так жив – чесно та справедливо. Оце все, що я мав вам сказати. Все решта написано в моїх книжках».
Джерело: управління культури, туризму та охорони культурної спадщини