Поліомієліт не здається


В 1988р. на 41-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я була прийнята резолюція щодо ліквідації поліомієліту в світі. Це поклало початок Глобальній ініціативі з ліквідації поліомієліту (ГІЛП).
В цілому, з часу створення ГІЛП кількість випадків захворювання зменшилось більш ніж на 99%.
На теперішній час 80% населення планети мешкає в сертифікованих на відсутність поліомієліту регіонах.
Більше 16 мільйонів людей врятовано від паралічу.
Стратегії ліквідації поліомієліту ефективні у випадках їх виконання в повному обсязі (Індія – 2011р., Регіон Південно-Східної Азії – 2014р.).
Ендемічна передача вірусу продовжується в Афганістані та Пакистані. Нездатність зупинити розповсюдження поліомієліту в цих країнах може привести до того, що через 10 років у світі щорічно буде виникати до 200 тисяч нових випадків захворювання.
У 2020р. зареєстровано 140 випадків поліомієліту (Афганістан – 56, Пакістан - 84).
Захворіти на поліомієліт можуть усі – і дорослі, і діти. Частіше поліомієліт вражає дітей до 5 років (50-70 % від усіх хворих).
Інкубаційний період після зараження людини триває від 4 до 35 днів, після чого розпочинається захворювання:
- у понад 70% випадків хвороба перебігає без будь-яких проявів;
- у 25% випадків захворювання має грипоподібні та гастроінтестинальні симптоми (лихоманка, головний біль, біль в животі та горлі, нудота та блювота);
- у 4% випадків реєструється непаралітична (менінгіальна) форма;
- в 1% випадків фіксуються паралітичні форми поліомієліту (спинальна, бульбарна, понтинна, бульбарноспинальна, енцефалітична).
Непаралітичні форми поліомієліту закінчуються повним одужанням.
Летальність при паралітичних формах коливається від 20 до 50%, найбільш висока вона при бульбарному та бульбарноспинальному поліомієліті.
Враховуючи високу контагіозність поліомієліту, усі хворі, незалежно від ступеню тяжкості його перебігу, підлягають обов’язковій госпіталізації та ізоляції в боксі.
Етіотропне лікування не розроблене, хворим призначають патогенетичне та симптоматичне лікування.
Основним методом боротьби з поліомієлітом є специфічна профілактика (вакцинація). Вона дозволяє захистити населення (в першу чергу дітей) від поліомієліту, якщо рівень колективного імунітету буде не менше 95%.
Після ліквідації поліомієліту в усьому світі необхідність щеплень зникне.
На даний час в Україні вакцинація проти поліомієліту входить до переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, передбачених Національним календарем профілактичних щеплень. Кожна дитина повинна отримати 6 доз вакцинації (2 міс., 4 міс., 6 міс., 18 міс., 6р., та 14р.).
За 2021р. план щеплень проти поліомієліту по м.Києву виконано на 89,5% (до 1р.) – 99,6% (14р.), по Святошинському району – більше 99% у всіх вікових групах.
Проте в цілому по Україні охоплення щепленнями дітей залишається недостатнім (значно менше 95%).
Результатом низького рівня вакцинації проти поліомієліту стало повернення в Україну у 2021р. цього захворювання. Офіційно в країні зареєстровано 5 випадків поліомієліту. У січні 2022р. офіційно підтвердили новий випадок у дитини з Закарпаття. Дитина не була щеплена.
Крім щеплень велике значення в профілактиці поліомієліту має дотримання особистої гігієни. Слід частіше мити руки з милом. Вживати тільки кип’ячену або гарантовано безпечну воду. Перед вживанням свіжі овочі, фрукти, сухофрукти та зелень потрібно ретельно мити під проточною водою та ополіскувати кип’яченою водою. Вживати продукти тільки гарантованої якості.
При купанні у відкритих водоймах вода не повинна потрапляти до рота.
Важливо запобігати контакту з особами, котрі перебували в ендемічних країнах з поліомієліту.
Приміщення потрібно провітрювати декілька разів на день, проводити вологе прибирання в домі.
При появі перших ознак захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, катаральні прояви, диспептичні розлади, болі в кінцівках, пітливість) необхідно звертатись до лікаря. Хворий підлягає госпіталізації.
У приміщеннях, де перебував хворий проводиться заключна дезінфекція.
Пам’ятайте, підступний поліомієліт не здається.
Джерело: Голосіївський МВ ДУ «Київський МЦ КПХ МОЗ України»