Профілактика кліщового вірусного енцефаліту
Впродовж січня-лютого 2014 року та в 2013 році у Святошинському районі та в м. Києві випадків підозри або захворювання на кліщовий вірусний енцефаліт (КВЕ) зареєстровано не було, але на території України щороку реєструються випадки захворювання на КВЕ.
За даними МОЗ України, відповідно до місячної форми №1, в Україні в 2013 р. зареєстровано 3 випадки кліщового вірусного енцефаліту: в АР Крим (1), Волинській області (1) та у жителя м.Севастополя (1). Показник захворюваності на 100 тис. населення становив 0, , що на рівні минулого року. Випадків захворювання серед дітей до 17 років зареєстровано не було.
У Волинській області, поряд з невгасаючими та давно існуючими активними вогнищами кліщового енцефаліту (Ратнівський, Ковельський, Ківерцівський райони), виявлено нові – у Шацькому, Старо-Вижівському, Любешівському та Луцькому районах. Активна циркуляці вірусу підтверджується щорічним виявленням антигену у кліщах та реєстрацією випадків КВЕ у людей.
Природні вогнища КВЕ розташовані по всій лісовій та лісостеповій помірній кліматичній зоні Євразійського континенту. Місцеві випадки хвороби реєструються в країнах західної, центральної, східної та частково північної Європи, а саме в Австрії, Республіці Білорусь, на Британських островах, Боснії, Угорщині, Молдові, Бельгії, Польщі, Німеччині, Данії, Італії, Казахстані, Монголії, Північному Китаї, Литовській республіці, Латвійській республіці,Україні, Фінляндії, Франції, Хорватії, Чехії, Швейцарії, Швеції, Естонії, Японія (о.Хокайдо), європейській та далекосхідній частині Російської Федерації.
Відповідно до наказу МОЗ України від 16.09.2011 р. №595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів», щеплення проти кліщового енцефаліту проводяться на ендемічних територіях та за епідемічними показаннями (розділ IV. Щеплення, які проводяться на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями).
Особам, які планують виїзд до ендемічних з кліщового вірусного енцефаліту, територій, рекомендується проводити профілактичні щеплення. Щеплення проводяться при відсутності протипоказань за власні кошти громадян за встановленою схемою (віковий ценз - починаючи з 4 років). Курс вакцинації складається з 2-х щеплень з інтервалом 1-7 місяців, при цьому друге щеплення слід отримати не пізніше, ніж за 14 днів до виїзду в ендемічні зону (проїзд входить в цей термін). За необхідністю проводиться ревакцинація через рік, щорічно протягом трьох років.
Вакцина проти кліщового енцефаліту в наявності в кабінетах щеплень Олександрівської клінічної лікарні (вул. Шовковична, 39/1, тел. 287-37-91); ТОВ «Боріс» (вул. Велика Васильківська, 55-а, тел.238-00-00), Київській міській студентській поліклініці (тел. 236-11-61).
Щоб забезпечити благополуччя з паразитарних хвороб на території столиці, попередити зараження на кліщовий вірусний енцефаліт під час перебування у природних осередках, головний державний санітарний лікар Голосіївського, Святошинського та Солом’янського районів м. Києва А.П. Матвієнко нагадує про необхідність проведення курсу профілактичних щеплень за схемою у разі виїзду до ендемічних територій та про необхідність проведення просвітницької роботи серед населення, яке планує виїзд до територій, ендемічних з кліщового вірусного енцефаліту.
Джерело: СЕС