Профілактика обмороження
Шановні громадяни!
У зв’язку із різким похолоданням та з метою уникнення переохолодження організму й обмороження частин тіла просимо Вас дотримуватись основних правил поведінки
ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ
Обмороження – це пошкодження будь-якої частини тіла (включно до відмирання тканин), яке виникає внаслідок впливу низьких температур оточуючого середовища нижче
-10°С - -20°С.
Основні ознаки переохолодження
- озноб;
- тремтіння;
- синюшність шкіри, губ;
- зниження температури тіла;
- біль у пальцях рук і ніг;
- поява «гусячої шкіри»;
- сонливість;
- запаморочення або втрата свідомості;
- зупинка дихання та серця.
Основні симптоми замерзання
- виникнення сонливості і млявості;
- порушення координації рухів;
- зниження температури тіла до 23—25 °С.
Увага!
Стан алкогольного сп’яніння призводить до особливо важких обморожень, наслідком якого є ампутація кінцівок.
Профілактика переохолодження та обмороження
- Не вживайте алкогольних напоїв – сп’яніння сприяє швидкій втраті тепла, викликаючи при цьому лише його ілюзію.
- Не паліть на морозі – паління зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду.
- До виходу вранці на вулицю готуйтеся звечора. З’їжте за вечерею та сніданком щось калорійне, наприклад сало чи бутерброд з маслом.
- Носіть просторий одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся так, щоб між речами залишався прошарок повітря, який утримує тепло. Бажано носити непромокаючий верхній одяг. У взуття необхідно вкладати теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні – вони поглинають вологу та залишають ноги сухими.
- Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфа. Найкращий варіант – рукавички з водовідштовхуючої тканини, яка не пропускає повітря, з хутром всередині. Синтетичні рукавички погано захищають від морозу.
- У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом.
- Не носіть на морозі прикрас із будь-якого металу.
- Слідкуйте за своїм обличчям та обличчям ваших друзів, особливо звертайте увагу на зміну кольору носа, вух та щік.
- Не дозволяйте обмороженому місцю знов замерзнути, це може призвести до більш значних пошкоджень.
Перша допомога в разі переохолодження та замерзання
1. У разі переохолодження легкого ступеня (ознаками якого є озноб, м'язове тремтіння, загальна слабкість, утруднення пересування, блідість шкіри) тепло одягніться, випийте гарячого чаю або кави, зробіть інтенсивні фізичні вправи.
2. У разі переохолодження середнього ступеня (ознаками якого є синюшність губ і шкіри, ослаблення дихання, пульсу, поява сонливості, втрата спроможності самостійно пересуватися) розітріть тіло вовняною тканиною, зігрійтесь під теплим душем, температуру якого поступово підвищуйте від 30—35 °С до 40—42 °С). Зробіть масаж усього тіла, тепло одягніться та ляжте в ліжко, зігріте грілками. В разі необхідності викличте лікаря.
3. У разі переохолодження важкого ступеня (ознаками якого є непритомність, поступове пригнічення життєвих функцій) надайте першу допомогу та негайно викличте лікаря.
4. У разі порушення дихання і серцевої діяльності зробіть штучне дихання і закритий масаж серця до приїзду швидкої допомоги.
Основні заходи при виявленні ознак обмороження
- При почервонінні кінцівок, помістіть людину у тепле приміщення, зробіть масаж кінцівок.
- Увага! Не зігрівайте кінцівки за допомогою високої температури — перепади температури погіршують стан та наслідки при обмороженні, що може призвести до виникнення тромбозу судин та ускладнити перебіг захворювання.
- При блідості, втраті чутливості кінцівок відігрійте постраждалого за допомогою теплого повітря чи води, починаючи з температури 20 градусів і поступово підвищуючи до 33 – 34 градусів.
- Якщо відігрівання неможливе або помітні ушкодження шкіри, прикладіть до обморожених місць термоізолюючу (ватно-марлеву, вовняну) пов’язку.
Для отримання консультації лікаря та надання медичної допомоги в Святошинському районі Ви можете звернутись до травмпункту КМКЛ №7 (вул. М. Котельнікова, 95) та пунктів невідкладної медичної допомоги (вул. Симиренко, 10; вул. Рикова, 2; вул. Булаховського, 26) – цілодобово або до лікувальних закладів за місцем проживання за адресами:
- вул. Симиренко, 10;
- вул. Чорнобильська, 5/7;
- вул. Рикова, 2;
- вул. Кучера, 5
( режим роботи: пон.-пятн. з 8.00 до 20.00; суб. з 9.00 до 15.00)
Джерело: управління охорони здоров’я Святошинського району.